"Медиана":
43% не са съгласни България да допуска бежанци
Нарастващата нетолерантност се дължи на страха от увеличаване на престъпността, заяви социологът Кольо Колев
/ брой: 275
43% от хората не са съгласни България да допуска бежанци. Това стана ясно от проучване на "Медиана" направено между 14-18 ноември. Изследването е част от инициативата на делегацията на българските социалисти и демократи в Европейския съюз.
Шефът на "Медиана" Кольо Колев сравни сегашното проучване с международните сравнителни данни от 2012 г., които ни отреждаха на едно от първите места по толерантност в Европа. "Само година след това, след като се сблъскват с бежанската вълна, българите променят тези нагласи", отбеляза Колев. Става ясно, че 21,8% искат България да изгони имигрантите, 38,2% са на обратното мнение, а 40 на сто от анкетираните казват "едни да изгоним, а на други да помогнем".
Като тревожен процент социологът отбеляза нарастването на нивото на толерантност към пряката агресия срещу бежанци - 15% одобряват нападенията над тях, които се случиха напоследък. По този фактор достигаме нива на нетолерантност редом до Великобритания, Холандия и Португалия. Според Колев обаче повече нараства крясъкът, истерията и агресивността.
Обществото е разделено на две дали бежанците от войната в Сирия представляват сериозен проблем за страната. 50,8% отбелязват, че това е сериозен проблем, за по-несериозен го приемат 32,1%, а според 8,8% не са проблем.
Колев заяви, че в основата на нарастващата нетолерантност седят няколко фактора. На първо място е усещането за безнаказана битова престъпност в условията на криза. Като допълнителен утежняващ фактор е безработицита, опасността от болести, липсата на условия за настаняване на идващите бежанци и неяснотата дали са сирийци или не. По думите на социолога хората разсъждават, че едвам издържат себе си, пък сега трябва да плащат и за други.
Социологът заяви, че всичко това прикрива много по-дълбок проблем, който е характерен и за други страни в ЕС, а именно опасенията от исляма като цяло. "Проблемът идва от нетрадиционния ислям, възприеман като възможност за радикален и екстремистки ислям. Най-важното е, че бежанският проблем се възприема като траен, а не като временен. Като цяло общественото мнение е, че "бедна България" е натоварена с решаването на важен проблем, за който "големите играчи няма да помогнат". Става и дума за безпомощност", заключи Колев.
Евродепутатът Илияна Йотова коментира, че диалогът за бежанците все още не е започнал въпреки мерките на правителството. Според нея институциите са закъснели с реакцията си.