10 Септември 2024вторник19:20 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Снимка: Bulgaria ON AIR

При хора с недобре контролиран диабет вероятността от усложнения е по-голяма, казва експертът

Проф. Кантарджиев: Репеленти и две фланелки ни пазят от западнонилска треска

Някои хора боледуват по-тежко заради дефицит на имунната система

автор:Дума

visibility 2624

Западнонилската треска не е инфекция, която да зависи от общата увреденост на организма. В литературата, обаче, има данни, че при хора с недобре контролиран диабет вероятността от усложнения е по-голяма. Това коментира в ефира на „Здравей, България” по NOVA здравният консултант на Столичната община и бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Тодор Кантарджиев.

„Някои хора боледуват, защото имат един специфичен дефицит на имунната система. Произвеждат антитела срещу собствения си интерферон едно – това е белтъкът, който ни пази от вирусни инфекции. Тези хора са по-слабо защитени в този момент, когато вирусът може от кръвта да премине в мозъка”, поясни той. 

Относно симптомите на треската, той каза следното:

„Най-важното е, ако се появяват симптоми от централната нервна система – сънливост, главоболие, дезориентация, прояви на засягането на мозъка, веднага да се търси медицинска помощ. При всички други случаи – температура и болки по мускулите, нещата отшумяват”.

„Вече повече от 6 месеца предупреждавам за възможността за възникване на случаи на западнонилска треска в България поради няколко причини. Първата е лошият контрол на разпространението на комари. Общините закъсняха с пръскането на заблатените терени през пролетта”, смята той. 

Той разказа и откога съществува болестта.

„Вирусът на Западния Нил е открит през 1937 г. в Уганда в Африка. Оттогава ареалът на тази инфекция много се разширява и през 1999 г. започва голямата епидемия в САЩ”, поясни Кантарджиев.

Какво да правим, за да се предпазим от западнонилска треска

Проф. Тодор Кантарджиев призова хората да ползват репеленти и машинки за комари.

„Комарът хапе след залез слънце. Затова са необходими мрежи и комарници на прозорците, и да не ходим на места, където има комари", каза още той.

„Задължително трябва да сме с блуза с дълъг ръкав. Комарът хапе през една фланелка, трябва да сме облечени с две”, поясни още специалистът.

Четвърти потвърден случай на западнонилска треска у нас. Това научи NOVA от Национален център по заразни и паразитни болести. Потвърдената проба е на 74-годишен мъж от Димитровград, който е в добро общо здравословно състояние.

Все пак се е наложило да потърси помощ в Пловдив, откъдето заради съмнението, че симптомите му може да показват западнонилска треска, пробата е изпратена в частна лаборатория. През днешния ден тя беше потвърдена като положителна в НЦЗПБ.

След като в четвъртък бяха взети допълнителни мерки в столицата за допълнително, извънредно пръскане срещу комари, в петък здравният министър проведе среща с УС на Дунавските общини, за да може да се планира от по-рано пръскането срещу комари в региона около р. Дунав. Решението е то да започне три месеца по-рано - в периода на март – април. Ще се разшири и площта, върху която ще се третират насекомите.

ВКС потвърди: Атанас Зафиров представлява БСП

автор:Дума

visibility 406

Ще се явим на изборите с „БСП-Обединена левица"

автор:Дума

visibility 389

/ брой: 172

ВСС откри процедурата за избор на нов главен прокурор

автор:Дума

visibility 356

/ брой: 172

Цената на жп линията с България е нереално висока

автор:Дума

visibility 381

/ брой: 172

Лозари прибират червените сортове грозде със седмици по-рано

автор:Дума

visibility 345

/ брой: 172

Българите остават с най-ниската минимална заплата в ЕС

автор:Дума

visibility 350

/ брой: 172

В Румъния учениците ще оценяват учителите

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 172

ЕС не признава вота в Крим и Севастопол

автор:Дума

visibility 391

/ брой: 172

СИРИЗА свали доверие от партийния си лидер

автор:Дума

visibility 414

/ брой: 172

Льо Пен призова за референдум за имиграцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 172

Феноменално

автор:Ина Михайлова

visibility 1453

/ брой: 172

Порочен кръг

автор:Барбара Пейчинова

visibility 785

/ брой: 172

Църковно лицемерие

автор:Таня Глухчева

visibility 588

/ брой: 172

Много пари...за нищо

автор:Юлия Кулинска

visibility 551

/ брой: 172

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ