16 Ноември 2024събота21:04 ч.

Български марки в Британската библиотека

Един стотинк, два стотинка - факт, който не се отбелязва в българските филателни каталози

/ брой: 29

автор:Никола Филипов

visibility 2882

Най-голямата, най-богатата филателна колекция в света се намира в Британската библиотека в Лондон. Тази колекция е учредена в 1891 г. и има десетина милиона марки от цял свят. В стените на коридора на първия етаж са вградени хиляда издърпващи се двустранни табла с подредени редки и ценни пощенски марки и пликове от целия свят и от всички времена.

Българската филателистика е достойно представена с десетки интересни марки, като например цялата серия на първите издадени такива - от 1 май 1879 г., с цени в сантими и франкове. Има надпечатки с нови номинации, надпечатки с три различни цвята самолетчета за въздушна поща, марки с погрешен цвят и др. 18 и 19 от третата стотачка издърпващи се табла, и табло 37 в деветата стотачка, са посветени на българските пощенски марки, пликове, печати и клейма.

Любопитно е, че в първите български пощенски марки с националната ни валута през 1881 г., стотинките са били отпечатани от мъжки род - не една стотинка и две стотинки, а един стотинк и два стотинка (ударението на първата сричка)?!? Още по-интересното е, че този факт не се отбелязва в българските каталози, а такива марки са изложени в постоянната експозиция на Британската библиотека! През следващата 1882 година грешката е поправена и отпечатана нова серия. 

Западните филателни каталози обаче, за разлика от българските такива, публикуват за сравнение ъглите на марките с двата вида надписи и аз тук обнародвам подобна снимка от световен каталог на английски език.

В писма, изпращани от Русчук, марка от 10 ст. е разделяна наполовина вертикално или по диагонал и ползвана като марка от 5 ст. Има от отпечатаните с погрешен цвят, има няколко от 1925-1926 година с надпечатани цветни самолетчета за въздушна поща и много други. За съжаление не успях да направя качествени снимки, защото светлината се отразява от стъклата на витринките, а и снимането е забранено, поради което трябваше да снимам незабелязано от охраната.

В Австрия през 1906 година биват отпечатани първите пощенски марки с пейзажни сюжети. След няколко години такива марки отпечатват и българските пощи, като първата българска е с пейзажа на Асеновата крепост, отпечатана през 1911 година в огромен 50 милионен тираж!

Не са много страните, чиито пощенски марки са представени в тази постоянна филателна изложба на Британската библиотека. От притежаваните десет милиона марки, там са подбрани няколко хиляди с по-интересна и любопитна история, с погрешно отпечатване на текст, цвят или картина или от страни и пощи, просъществували съвсем за кратко. Гордост е за нас, че българските пощи са представени с една сравнително богата колекция в тази най-голяма световна филателна експозиция!

                                                                                      

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ