Здравна карта - за какво?
Министър Борисова да дефинира целите на това, което прави
/ брой: 161
Д-р Тодор ХИНОВ
Приветствам желанието на министър проф. Анна-Мария Борисова за промени в системата на здравеопазването. И то по-бързо! Бих съдействал с пълни сили това да се случи. Но не на всяка цена. Всяка компания има нужда от визия. В случая нашето министерство, респективно правителство, трябва да започне от визията си за реформата.
Знаем, че следващата крачка трябва да е дефинирането на целта, изясняването и оформянето на стратегията, последвана от плана и съответното действие. Една японска поговорка гласи: "Визия без действие е просто блян, а действие без визия е кошмар".
Ние живеем в кошмар. От една страна, е липсата на финансиране за и без това недофинансираното здравеопазване. От друга - психологическият натиск от неяснотата за това, което се случва. Правим задължителна здравна карта без яснота и при липса на закон за лечебните заведения. А липсата на стандарти за някои медицински специалности и силно раздутите минимални пътеки в Наредба № 40 на Министерството на здравеопазването също са проблем.
Здравната карта в момента е акцент на месеца. Трябва ли да я има и какво определя тя? Смятам, че трябва да има такава за в бъдеще, за да се определи минимумът от специалисти, та да има в България някакво здравеопазване. Но тя трябва да е честно създадена на базата на предварително ясни параметри и въведена най-малко след една година от представянето й. За да могат лечебните заведения да си определят политиката.
Здравната карта трябва да бъде приета с консенсус от министерството и Българския лекарски съюз и да даде възможност на цялото население - данъкоплатец - да бъде лекувано качествено и да му бъде осигурен достъп до съответния специалист. Картата трябва да отговаря на критериите устойчивост и дългосрочност. Да бъде съобразена с разпределението на населението по възраст, честота и разпръснатост, наситеност с медицински кадри.
Специализацията и уменията на лекарите и медицинските сестри влияят най-много върху организацията на въпросната здравна карта. При едно преструктуриране на всяка цена немалко лекари и медицински сестри ще трябва да се местят в други населени места. В повечето случаи ще заминат за чужбина. Това и в момента се случва. През тази година 3 пъти повече лекари напускат страната ни. Особено младите и най-вече можещите. А сестрите? Нито една болница не отговаря и няма да отговаря на стандарта за наситеност с медицински сестри. Ако сме честни, трябва да преструктурираме 90% от лечебните заведения на тази база.
Голяма е наситеността на лекари в университетските болници, където няколко професори диктуват условията. Академиците и член-кореспондентите се пенсионират на 70 години, а има определен щат. Той е запълнен. Как тогава ще се обучават младите? Уви, и те заминават в чужбина заедно с младите. Един лекар специалист струва на България 350-400 хиляди лева. В момента заради недомислия се губят милиарди левове народна пара, дадени за обучаването и специализациите на лекарите.
Националната сигурност в дългосрочен план зависи най-вече от образованието и здравеопазването, господа управляващи! Помислете за утре! Запазете лекарите и медицинските сестри за България. Дайте възможност на младите лекари и медицинските сестри да работят тук. Нека всички политически сили се обединят около една мисия - "Да запазим и увеличим населението на България чрез качествено здравеопазване".
---------
Членовете на Национално движение "Достойни за България" се обединяват около позицията на д-р Тодор Хинов, управител на медицински холдинг "Акта Медика" в Севлиево, председател на Национална асоциация против тютюнопушенето и два мандата член на националното ръководство на БЛС.