Снимките на "Оцеляване" започнаха в БНР
Радиото е главен герой в документално-игралния филм като пазител и разказвач на истории
/ брой: 161
"Оцеляване" е работното заглавие на съвместния филмов проект на журналистката от програма "Хоризонт" на БНР Таня Иванова и операторите проф. Красимир Андонов и Алекс Самунджи. Кинотворбата разказва три истории на българи за оцеляване в планината, научи ДУМА от Катя Василева.
Едната от тях е на Методи Савов под Еверест. На 8 май 1984 г. той и Иван Вълчев изкачват върха по най-трудния маршрут - Западния гребен, като част от Българската национална експедиция. На слизане се налага да прекарат нощта на открито, в т.нар. Зона на смъртта, на 8750 м. На следващия ден са спасени, но Методи Савов губи част от ходилата си и се налага да прекрати алпийската си кариера.
Другите истории са за оцеляване на алпинистите Николай Петков и Дойчин Боянов в снежна буря на Антарктида, както и за самотното спускане на сноубордиста със счупен крак в място без обхват Владимир Павлов. В "Оцеляване" ще видим и Иван Кожухаров, който оцелява след каменопад в Алпите и после, в инвалидна шейна, е качен от приятели на Монблан.
"Един от главните герои във филма е Радиото, което всички, свързали живота си с него, по традиция изписват с главна буква. То е пазител и разказвач на истории - със своите журналисти, с безценните архиви в Златния фонд, с творците си. Във филма участват много такива колеги, които продължават да изписват Радиото с главна буква", разказва Таня Иванова, която е сценаристка на филма и в художествената част от него преживява своето, макар и по-абстрактно, оцеляване.
Историите в кинотворбата ще видим през обективите на операторите проф. Красимир Андонов от НАТФИЗ, който засне и филма за Боян Петров, и Алекс Самунджи. Амбицията на екипа е да включи в историята, освен документални кадри, и възстановки на част от сцените.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.