19 Август 2024понеделник09:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Разделение в евросъюза за ядрената енергетика

Заради развихрилите се спорове се отлага вземането на решения

/ брой: 43

автор:Дума

visibility 1677

Страните членки на Европейския съюз демонстрираха разминаващи се позиции относно ядрената енергетика преди заседанието на енергийните министри, предаде "Ройтерс". Група, начело с Франция, настоя за насърчаване на ядрените технологии, а друга, водена от Австрия и Германия, призовава да се даде приоритет на възобновяемите енергийни източници.
Разделението сред 27-те членки на ЕС по въпроса за ядрената енергия оказва все по-негативна роля в европейската политика през последната година, отлагайки вземането на решения на фона на споровете дали трябва да се насърчават ядрените технологии за постигане на целите за намаляване на въглеродните емисии, отбелязва агенцията.
В групата на 13-те държави, поддържащи ядрената енергетика, влиза и България, която предвижда да строи два нови реактора в АЕЦ "Козлодуй" по технология на "Уестингхаус“ AP-1000. Тя призовава за по-силни европейски мерки в тази сфера и твърди, че постигнатите неотдавна пробиви в преговорите с Брюксел за признаване на важността на атомната енергия в енергийния микс трябва да се изразят в конкретни проекти и финансиране.
Съвместното изявление е подписано от България, Хърватия, Чехия, Финландия, Франция, Унгария, Нидерландия, Полша , Румъния, Словакия, Словения и Швеция. Италия участва в срещата, но не подписа изявлението.
Междувременно Австрия и Германия са начело на призив от 13 други страни членки на ЕС, настояващи Брюксел да насърчава развитието на възобновяема енергия. Позицията не посочва конкретно ядрената енергия, но според европейски дипломати целта й е да постави ударение върху инвестициите във възобновяема енергия и електропреносни мрежи спрямо тези в атомните технологии. Тя е подписана от Дания, Естония, Гърция, Ирландия, Италия, Латвия, Люксембург, Малта, Нидерландия, Португалия и Испания.
Кипър, Литва и Белгия, която е ротационен председател на ЕС, не са в нито един от двата лагера нито един от двата документа, а Нидерландия подписа и двата. ЕС има общи цели за разширяване на възобновяемата енергия, но не и на атомната енергетика.

Птицевъдите искат да се забрани вносът на украински яйца

автор:Дума

visibility 1753

/ брой: 156

Доган по документи се разделя с ТЕЦ "Варна"

автор:Дума

visibility 1968

/ брой: 156

Производствените цени в селското стопанство спадат

автор:Дума

visibility 1595

/ брой: 156

Украйна може да се откаже от ядрени ни реактори

автор:Дума

visibility 1729

/ брой: 156

Съединените щати не са световен полицай

автор:Дума

visibility 1871

/ брой: 156

Жалба в Гърция за пожара до границата

автор:Дума

visibility 1949

/ брой: 156

Нови версии за атаките срещу "Северен поток"

автор:Дума

visibility 1873

/ брой: 156

Ни чул, ни видял

автор:Аида Паникян

visibility 4544

/ брой: 156

Политически цайтнот

visibility 3539

/ брой: 156

Пропадането на Източна Европа

автор:Боян Дуранкев

visibility 2337

/ брой: 156

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ