Сгрешеният модел
/ брой: 52
Марин МИЛАШКИ
Българският футбол е на печалба от продажба на футболисти за последните пет години. Това показва анализ на Международния център за спортни изследвания, който разкрива, че родните клубове са продали играчи за 61 млн. евро. Входящите трансфери са 32 млн. Изводът от тези цифри е, че пазарът у нас е твърде малък.
Сборът от 93 млн. ни нарежда на 36-о място от 40-те разглеждани първенства. По-малки пазари от нашия са само Египет (92 млн.), Парагвай (82), Канада (76) и Чили (74). За сравнение - Хърватия е на печалба от 258 млн., а в Сърбия са изкарали 116. Начело е Португалия с 1,147 млрд.
Всичко това говори, че моделът в българския футбол е сгрешен и не работи. Стабилни приходи от продажба на футболисти има, когато работи качествена детско-юношеска школа. Тя изгражда бъдещите звезди. Именно този модел налагат държавите от бивша Югославия, които открай време са люпилни на таланти и в колективните, и в индивидуалните спортове. Във футбола те разчитат да продават скъпо качествени млади футболисти и това им се изплаща - Хърватия е актуален световен вицешампион.
Как е у нас? Шефовете на клубовете залагат на бързи печалби. Пазаруват чужденци "на килограм" и разчитат някой да блесне, за да му вземат 1-2 млн. евро. С тези трансферни постъпления нищо добро не очаква българския футбол.
Заради методиката Хърватия и Сърбия винаги са били на светлинни години пред нас. А ние явно ще продължим да мечтаем българин да играе в "Реал" Мадрид. Докато сърбинът Душан Влахович бе купен от "Ювентус" за "скромните" 70 млн. евро.
Къде сме ние ли? В България дори не сънуваме подобен трансфер. Радваме се, че Кирил Десподов бе купен от "Каляри" за 4 млн. евро, но там бързо го разкриха и халфът от Кресна бе прибран от "Лудогорец". Вярно е, че с такива футболисти "орлите" са прекалено силни за родните стандарти, но не и на международните терени. Дали някога ще се промени моделът, за да тръгнем нагоре? Това запита вчера за пореден път и Димитър Бербатов...