Празници на духа в Североизточна България
Срещи с писатели и художници са част от богатата културна програма на националната проява "Албена 2010"
/ брой: 210
За десети път ще се състоят Националните културни празници "Албена", които ще изпъстрят общините Добрич, Силистра, Варна, Каварна, Балчик, Генерал Тошево, Тутракан, Велико Търново, Търговище и Шумен, организатори на проявата, заедно с издателство "Захарий Стоянов", което успя да изгради свой естетически и литературно-художествен кръг от обичани от публиката писатели, учени, художници, артисти и музиканти.
Една група от тях, сред които са акад. Антон Дончев, акад. Георги Марков, проф. Иван Маразов, поетите Маргарита Петкова, Стефан Цанев, Георги Константинов, актьорите Доротея Тончева и Вели Чаушев, младата белетристка Кармен Мишу, композиторът Хайгашод Агасян, литературният теоретик Панко Анчев, художникът Милчо Талев, публицистът Тодор Коруев ще участват в тазгодишните празници "Албена", които ще се състоят от 15 до 22 септември. Войводата на тази културна дружинка е поетът, публицистът, критикът, издателят Иван Гранитски.
В програмата се включени премиери на книги, книжовни вечери, рецитали, срещи с ученици, литературно-музикални спектакли, изложби. Ново са повечето прояви в селски читалища, някои от които от години не са посещавани от писатели. Във Велико Търново, Шумен и Добрич ще бъдат уредени изложби - базари на българската книга. Във Велико Търново, Шумен, Балчик, Каварна, Силистра, Добрич ще има изложби на български художници. Сред авторите на творбите са Любен Диманов, Милчо Талев, Любен Зидаров, Борислав Стоев, Цветан Казанджиев, Иван Димов, Николай Димитров, Евгений Кузманов, Володя Кенарев, Евгений Босяцки.
Един от главните акценти на тазгодишните празници е честването на 80-годишнината на акад. Антон Дончев. На 16 септември юбилейно тържество за големия писател ще има във Велико Търново, а на 21 септември - в Бургас, градове на които юбилярят е почетен гражданин.
Непрекъснато се връщам назад през годините и си мисля, че всичко това беше чудо, споделя Венцеслав Кисьов. - Започна преди десет години като идея да се потърси възможност за посещаване на хората от Североизточна България от куп известни културтрегери, обяснява Кисьов. По думите му зрителите са били различни на възраст и по образование, но са имали едно и също желание да бъдат заедно с участващите в тези странни и изпълнени с топла атмосфера срещи. Най-пъстри обаче и най-звучни са срещите с децата. Те донасяха в разговорите с нас своята детска неподправеност и желание да се докоснат до дошлите специално за тях автори, спомня си актьорът. - С времето желанието на хората става все по-целенасочено и те вече искат да видят своите приятели, защото това е изградена в годините дружба, която никой не може да зачертае.