27 Септември 2024петък07:59 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пълен мрак

/ брой: 231

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1286

Евгени ГАВРИЛОВ



Информационната кампания за поредния етап на програмата саниране набира скорост. Заедно с това набират скорост и неяснотите около нея.
Оказа се, че, макар и с малко, стартът на програмата се отлага отново - сега за началото на следващия месец (стр. 4). Тя трябваше да бъде отворена в средата на юни, бе отложена за 11 ноември, след това за средата на ноември, а последното обещание беше за 28 ноември. Сега се очаква кандидатстването да започне на 2 декември.
За сметка на това срокът за кандидатстване за 100% безвъзмездно саниране на жилищните сгради може да бъде удължен до май 2023 г. След това кандидатите трябва да участват във финансирането на проектите.
Времето тече, а указанията за практическите стъпки за кандидатстване по програмата тънат в мрак. Чиновниците в регионалното министерство се бавят с публикуването на правилата. Насоките за кандидатстване бяха пуснати за обществено обсъждане още в края на септември, окончателен вариант обаче не е одобрен и публикуван.
За програмата за саниране по Плана за възстановяване и устойчивост са заделени 1,4 млрд. лв. Изчисленията на експерти показват, че тези пари ще стигнат за около 1000 големи сгради с общо около 72 хиляди апартамента в тях.

Досега по националната програма за саниране и с европейски средства за последните 6 години са обновени около 3000 сгради. Което е под 1% от сградния фонд у нас.
Неотдавна бе публикуван доклад на "Българо-австрийска консултантска компания". Според него над 700 000 обитавани жилищни сгради у нас трябва да бъдат санирани през следващите незнайно колко години. Броят на обитаваните жилищни сгради е 1 365 898, като 25% от тях са напълно амортизирани и подобни мерки не са целесъобразни. Нужда от саниране имат 645 756 еднофамилни къщи, 54 533 блока, 3200 сгради от семеен тип и 500 общежития.
Основният недостатък на санирането обаче бе пределно ясен още на старта - няма пари за всички. Изхарчените до момента по програмата 2 млрд. лв., които всички данъкоплатци ще трябва да платят в следващите години, стигнаха за жилищата на 340 705 души (2020 сгради), което обхваща около 5% от населението на България и 4% от жилищата. Няма как тази програма да е социално справедлива, когато с парите на всички данъкоплатци се осигурява благото на минимална част, и то подбрани на принципа "кой превари, той натовари", а не след оценка на потребностите.
Неофициални изчисления показват, че ако трябва да се санират жилищата на всички в България, ще са необходими приблизително 40 млрд. лв., ако бюджетът харчи по 1 млрд. лв. на година в следващите 40-50 години.
Има и друга полза от милиардната програма за саниране. Похарчените пари по нея за пореден път доказаха максимата, че на този свят безплатен обяд няма. Въпреки пълния мрак, витаещ около нея в момента.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Безплатни прегледи във ВМА за Деня на сърцето

автор:Дума

visibility 3

Как да подадем сигнал до КАТ?

автор:Дума

visibility 235

Габриел Вълков: БСП подава ръка на младите хора в България

автор:Дума

visibility 418

Държавният договор за превоз на пътници с БДЖ ще бъде удължен

автор:Дума

visibility 488

/ брой: 183

Изкуственият интелект е заплаха за работните места

автор:Дума

visibility 504

/ брой: 183

Брюксел разреши продажбата на Йетел

автор:Дума

visibility 548

/ брой: 183

БНБ предупреди за риск пред банковата система

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 183

Гърция и Турция заедно срещу трафика на хора

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 183

Изпълнили сме всичко за Шенген

автор:Дума

visibility 619

/ брой: 183

България домакин на учение на НАТО

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 183

Богоугодно

автор:Мая Йовановска

visibility 1648

/ брой: 183

Майка плаче...

автор:Боян Дуранкев

visibility 1482

/ брой: 183

За тежките комплекси на македонците към България

visibility 471

/ брой: 183

Бедността като свинско със зеле

автор:Аида Паникян

visibility 597

/ брой: 183

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ