Отделят трансплантациите от "Медицински надзор"
/ брой: 60
Дейностите по управление, координация и контрол на трансплантациите да не са вече под шапката на Изпълнителната агенция "Медицински надзор", предвижда проектът за изменение на Закона за лечебните заведения, приет от Министерския съвет на редовно заседание в сряда. Като причина се изтъква неефективното управление и координация на процесите, свързани с организацията на дейности за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантациите.
Предишен проект на правителството на Денков от края на 2023 г. предвиждаше от 1 февруари т.г. с възстановяването на Агенцията по трансплантации структурата да има свои директор и служители.
Припомняме, че през 2019 г. съществуващата Изпълнителна агенция по трансплантация бе слята с ИАМН, но въпреки това, годините дейностите по донорство и трансплантации по никакъв нацин не се подобриха.
По данни на ИАМН от началото на годината до средата на март у нас са извършени четири трансплантации на бъбрек и по една на сърце и черен дроб. Към момента 849 души са в листа на чакащите животоспасяващата операция по присаждане на орган - 791 души чакат нов бъбрек, 20 - черен дроб, 29 - сърце, седем - бял дроб и двама тънко черво. През 2023 г. са извършени 27 бъбречни трансплантации, 12 чернодробни и три сърдечни, което е малко над два пъти повече от предходната 2022 г., но въпреки това България продължава да е страната с най-малко такива животоспасяващи операции в ЕС.
От 2005 г. до момента 2833 души в страната приживе са изразили несъгласие за вземане на органи, тъкани и/или клетки.