Мисионери на доброто, разумното и вечното
/ брой: 290
Раждането на книга е като раждането на дете, затова трябва да й дадем благослов - за дружбата, толкова свята и дълга, колкото са корените ни. Това каза Елка Няголова, редактор на книгата на Анатолий Щелкунов за Александър Рачински, която беше представена от Фондация "Устойчиво развитие за България" и Съюза на руските приятели на България в Руския културно-информационен център (РКИЦ) в София. На премиерата присъстваха дипломати, приятели на Русия, писатели, поети и представители на гражданските организации и общесвеността.
Тук сме се събрали отдавнашни приятели и наградата, която ми връчвате, трябва да е и е част от народната дипломация на нова Русия, каза председателят на Съюза на приятелите на България Виктор Шарапов - последният съветски и първият руски посланик в България, който присъстваше на премиерата на книгата и получи награда от РКИЦ. Другари сме, защото разбираме, че трябва да запазим това, което свързва народите ни. Има големи общи неща - славянството и православието, подготвили нова плеяда руска и българска интелигенция, която да подготвя освобождението на България, това не бива никога да забравяме. Затова - нека останем заедно, призова г-н Шарапов.
Не говорим за патос - говорим за вяра, затова ви припомням думите на Александър Рачински - Русия не се сърди, тя се съсредоточава, каза Станка Шопова, председател на Фондация "Устойчиво развитие за България" и на Координационния съвет "България-Русия". Братя сме не само по кръв, а и по православна вяра, допълни тя.
Книгата е увлекателен разказ за живота и работата на Александър Викторович Рачински, с името на когото е свързано създаването в Москва на Славянски благотворителен комитет, изиграл огромна роля за освобождението на България. Като вицеконсул във Варна Рачински успява за късо време да спомогне за откриването на училище с преподаване на български език, съдейства за откриването на такива училища и в други градове и дори села на окръга. Огромни са заслугите на дипломата в превода на църковното богослужение във Варна на църковнославянски.
Авторът на книгата Анатолий Щелкунов, опирайки се на исторически документи - служебни писма, спомени и лични публикации, пресъздава образа на руския дипломат, който с беззаветното си служене на руско-българското сътрудничество и на своята родина е завоювал огромен авторитет сред българите, и паметта за него още е жива.
За умението да претворим традицията в извор на сила говори Владимир Иванов, директор на РКИЦ. В днешно време работата на Рачински за създаването на Славянски благотворителен комитет продължава общоруската обществена организация - Съюз на приятелите на България, който тясно си сътрудничи с български неправителствени организации, подчерта г-н Иванов.
Авторът на изследването Анатолий Щелкунов е роден през 1945 г. в Казахстан. Завършва Томския държавен университет и Дипломатическата академия в Москва, кандидат е на философските науки. Работи във Външното министерство на Русия и в задграничните представителства на ведомството. От 1985 до 1991 г. е съветник в посолството в София, от 1998 до 2002 г. е посланик на Русия в Туркменистан. От 2005 г. до миналата година е генерален консул на Русия във Варна с дипломатически ранг на извънреден и пълномощен посланик. Член е на Руския съюз на писателите, почетен гражданин на Варна, заместник-председател на Съюза на приятелите на България.
Научните и публицистичните му творби са публикувани в руския и чуждестранен периодичен печат.
Миналата година излиза книгата му "Духовното единение", за която българският кинорежисьор, действителен член на Евразийската академия за телевизия и радио Вълчан Вълчанов твърди, че авторът й утвърждава най-добрите традиции на професията си: да е мисионер в търсене и утвърждаване на доброто, разумното и вечното.