14 Август 2024сряда18:36 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Водородният БПЛА Global Observer извърши първи полет

Разработката му се провежда с финансиране от Пентагона в рамките на програмата JCTD

/ брой: 16

автор:Желязко Тенчев

visibility 1981

Безпилотният летателен апарат Global Observer, работещ с водородно гориво, е извършил първия си полет, съобщава Flightglobal. Създаденият от американската компания AeroVironment апарат е излетял от военновъздушната база на САЩ Едуардс и е прекарал във въздуха четири часа. Следва да отбележим, че Global Observer е изпълнявал полети и по-рано, но работата на неговите двигатели се е осъществявала от акумулаторни батерии. По време на полета си на 12 януари т.г. Global Observer е използвал собствена водородна силова установка за работа на двигателите и бордовите системи. Принципът на безпилотника е такъв: водород в смес с кислород се подава към малък двигател с вътрешно горене, който изработва електричество, използвано за работата на авиониката, зареждане на акумулаторите и захранване на четирите електродвигателя.
Global Observer е предназначен за полети на височина 16,8-19,8 хиляди метра. Товароподемността на машината е 172 килограма. Както се очаква, безпилотникът може да се намира във въздуха в продължение на пет до седем денонощия. Други технически характеристики на апарата засега не са известни. Разработката му е финансирана от Пентагона в рамките на програмата JCTD. Разходите на проекта са около 120 милиона долара. По изискванията на програмата JCTD AeroVironment трябва да предаде на министерството на отбраната на САЩ две машини за изпитания, след което може да бъде сключен договор за серийно производство на Global Observer.
 

Хората на Кьовеши влязоха в "Булгартрансгаз"

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 154

Нивите поскъпнаха повече от два пъти за 7 години

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 154

Митниците монтират суперскенери по границата

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 154

Българският износ изостава с 6% на полугодието

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 154

Банди вилнеят в Дания и Швеция

автор:Дума

visibility 424

/ брой: 154

Потушени са повечето пожари в РС Македония

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 154

Нов руски командващ за Курска област

автор:Дума

visibility 405

/ брой: 154

Накратко

автор:Дума

visibility 1212

/ брой: 154

Лявото обединение и неговите душмани

автор:Александър Симов

visibility 506

/ брой: 154

Вакханален танц

автор:

visibility 682

/ брой: 154

Бойното кръщение на военноморския ни флот

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 154

Що е ляво и има ли то почва у нас?

visibility 440

/ брой: 154

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ