14 Юли 2024неделя02:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Възобновяват панихида за Иван Евстр. Гешов

/ брой: 58

автор:Велиана Христова

visibility 363

Панихида в памет на големия български държавник, политик, банкер, общественик и меценат Иван Евстратиев Гешов ще бъде отслужена днес от 13 ч. в храма "Св. София". С това по инициатива на Научния архив на БАН и на Българския червен кръст се възобновява възпоминателна традиция, завещана от Гешов, който е бил 26 години и председател на БАН. Панихидата ще бъде отслужена от Знеполския епископ Йоан, викарий на Софийския митрополит.
В завещанието си от 1 септември 1923 г. Иван Евстр. Гешов определя БЧК "да служи всяка година панихида, на която да се произнася от виден свещенослужител, общественик или книжовник реч върху милосърдието, любовта към ближния, дълга към отечеството, сговора между българските синове, мира и приятелството между балканските народи...", както и да се дава помощ след службата на български сираци. Гешов е оставил за целта и сумата 100 хил. златни лева, която обаче е изчезнала. Отслужването на панихидата е прекъснато след 1944 г.
Иван Евстр. Гешов е роден в Пловдив на 8 февруари 1849 г. в богато търговско семейство. Учил е икономика и банкерско дело в Манчестър и Лондон, на 23 години се завръща в Пловдив. По време на Априлското въстание предоставя сведения на чуждите анкетьори за разгласяване на турските зверства, заради което е арестуван. Смъртната му присъда е заменена със заточение в Мала Азия след застъпничеството пред Високата порта на лорд Едуард Хенри Дерби, външен министър на Англия. В края на март 1878 г. Гешов се завръща в освободена България. След Берлинския конгрес е включен в делегацията, която пътува из Европа за защита на интересите на българското население в Източна Румелия.
През 1879 г. министър-председателят Тодор Бурмов му предлага поста министър на Народното просвещение. Гешов отказва, преценявайки, че не е достатъчно подготвен за тази отговорна длъжност. През лятото на 1883 г. обаче приема да стане първи директор на БНБ, където изгражда системата и правилата за работа на банката, които са запазени и до днес. Създава първия държавен резерв от ценности (ценни метали и валута).
През 1884 г. той е избран за редовен член и за член на ръководството на Българското книжовно дружество (първообразът на БАН). По-късно става председател на БКД. Дарява на БКД 120 хил. лв., с които изплаща неговия ипотечен дълг към БНБ, с условието то да се провъзгласи за академия. Благодарение на активната му дейност и финансова подкрепа през 1911 г. дружеството се преименува в Българска академия на науките. Гешов остава неин председател и спомоществувател до смъртта си. Като председател на БАН всяка година допълва държавната субсидия за академията и подпомага отпечатването на академичното издание "Периодическо списание". Дарява къщата си на ул. "Сердика" 4 на БАН. Има едно верую - че успяващ народ е само просветеният народ.
Той и семейството му издържат студенти, построяват първото студентско общежитие, материално подпомагат около 50 обществени организации. Гешов е главният радетел за построяването и развитието на Софийския университет. От собствените си средства Гешов довършва започнатата от Евлогий Георгиев болница в Цариград и построява българско начално училище в Охрид. Над 20 години ръководи БЧК.
Дългогодишен народен представител и два пъти председател на Народното събрание. Изработва Правила за функциониране и вътрешен ред на парламента, които в основата си са запазени и до днес. Внася Закон за задължителното носене на местни дрехи и обувки, който отваря път на индустриалното развитие на България. Министър на финансите в правителствата на Васил Радославов (1886) и на Константин Стоилов (1894); министър-председател и министър на външните работи и вероизповеданията (1911-1913 г.). В започналата криза в страната намалява заплатите на министрите (изумително на фона на днешните кризисни "бонуси" за висшите чиновници). След Лондонския мирен договор (1913) Гешов подава оставка. Набеден е от неукото правителство на Стамболийски за виновник за първата национална катастрофа, лекува се в Париж, след убийството на Стамболийски се връща в България. Умира през 1924 г.
 

Обявяват кандидат-купувачите на "Виваком"

автор:Дума

visibility 1179

/ брой: 131

Плащаме до 10 лв. за чадър на морето

автор:Дума

visibility 1098

/ брой: 131

НАТО пуска военен коридор през България

автор:Дума

visibility 1276

/ брой: 131

Левицата във Франция търси премиер

автор:Дума

visibility 1142

/ брой: 131

Фантазии и шамани

автор:Александър Симов

visibility 1273

/ брой: 131

Райски намерения по пътя към ада

автор:Деси Велева

visibility 1282

/ брой: 131

В очакване на Конституционния съд

visibility 1173

/ брой: 131

Датата - 12.07.2024 г.

автор:Дума

visibility 1189

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ