Глобяват ЕРП-ата между 20 хил. и 1 млн. лв.
Санкциите са за неразрешени от ДКЕВР заеми и договори
/ брой: 159
Трите електроразпределителни предприятия (ЕРП) ще бъдат санкционирани с между 20 хил. лв. и 1 млн. лв. за нарушенията на лицензите им, констатирани в извършения одит. Той трябваше да обхване и държавната НЕК. Докладът за одита бе приет на закрито заседание на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) в понеделник. Документът няма да бъде оповестен публично, защото съдържал много данни и цифри, които са търговска тайна. В същото време в резюмето се отбелязва, че трите компании ЧЕЗ, ЕВН и Е.ОН не били предоставили на одиторите пълната информация или дали такава с частично заличени данни.
Одитът няма да бъде даден на прокуратурата, както бе заявил шефът на ДКЕВР Ангел Семерджиев по-рано, освен ако тя не го поиска. Няма да го получат и трите дружества, въпреки настояванията им. На тях ще бъде изпратен до три месеца само констативен протокол с нарушенията и наложената им санкция, която подлежи на обжалване, каза Семерджиев във вторник. Още в началото на проверките ЕРП-ата се усъмниха, че одитът в пълния си вид ще стане обществено достояние.
Нарушенията не са дали сериозно отражение върху цените за потребителите, няма да се стигне до отнемане на лицензите им на този етап, каза още председателят на ДКЕВР след заседание на комисията вчера. За всяко дружество глобите ще са различни и ще бъдат наложени съобразно нарушенията, допълни той. Според регулаторния шеф след проверките и направените изводи може да се стигне до подобряване на цените на услугите и подобряване на конкуренцията.
Одитираните дружества са прехвърлили за период от 3 до 5 години почти всички дейности, свързани с изпълнението на предмета на издадените им лицензи, в други свързани с тях фирми, част от съответната вертикално интегрирана структура. За сключването на тези автоматично подновяващи се след изтичане на срока им контракти лицензиантите не са изпълнили задължението си да уведомят ДКЕВР в едномесечен срок от подписването им и да й представят копия от тях. Освен това в договорите на Е.ОН не е имало точно определяне на цените за изнесените услуги.
Сред констатираните нарушения на тримата мажоритарни собственици на ЕРП-ата са липсата на сключени договори за управление с членовете на надзорния и управителния съвет, освен с председателя на управителния съвет на "ЧЕЗ Електро България". Това нарушава не само лиценза, но и Търговския закон. Освен това едни и същи лица са участвали в управителните и надзорните органи на различните дружества в групите на ЕВН и Е.ОН.
Трите дружества са подписвали договори за заем за повече от една година, без да са искали задължителното разрешение на ДКЕВР. Фирмите на Е.ОН за продажби и поддържане на мрежата не са прилагали Закона за обществени поръчки при избора на контрагенти за сключване на каквито и да е договори. При извършения одит не е установено наличие на система за управление на качеството в нито едно от дружествата, която да е сертифицирана от независима компетентна организация
Според проверяващите E.ОН не е изпълнила утвърдените от ДКЕВР в цените на компанията инвестиции, което дружеството следва да реализира в следващите три години. От регулаторния одит става ясно, че не са достатъчно прозрачни разходите за фактуриране на услугите на ЧЕЗ.