Галерия "Астри" представя Алисия Санча
С най-новите си творби известната художничка ни води в своя артистичен свят, пресъздаден във Виена и Ковачевица
/ брой: 202
"Нишката на Ариадна - Опит за намиране на решение" е озаглавена самостоятелната изложба на Aлисия Санча, която се открива на 21 октомври от 11 до 20 ч. в столичната галерия "Астри" (ул. "Цар Самуил" 34) и може да се разгледа до 12 ноември. Тя съдържа пастич, рисунки и картини.
Алисия Санча е родена през 1950 г. в София. Нейни родители са Анелия Людмилова Санча, дъщеря на Мара Карловска и Людмил Стоянов, и Хосе Мария де Санча и Падрос - самият той голям живописец и дълги години сценограф в Сатиричния театър на София. И до днес театърът носи логото, създадено от него. Алисия е трето поколение художник, а в рода им над двадесет са художниците. Следва живопис и театрална декорация в "Hochschule fur Bildende Kunst" в Берлин. Освен че рисува, работи за театъра, илюстрира книги, работила е в психиатрична клиника. Живее и работи във Виена.
Картините от "Нишката на Ариадна - Опит за намиране на решение" започва да рисува във Виена по време на първата наложена изолация през 2020 г. и завършва цикъла това лято в Ковачевица - родното място на нейния дядо. Тези ограничения и премествания в пространството отварят и изострят сетивата на изключително ерудирания и чувствителен художник, какъвто е Алисия. Времето работи за нея, а тя насочва нишката на мисълта и търсенията си към извора на натурата си - откъсната от нормалния си живот, сред четирите стени на ателието си във Виена, мисълта поема към детството, прекарано в театъра сред сценографските макети на нейния баща. Връзката, която прави с гениалните художници от епохата на класицизма, барока и рококо стила - Никола Пусен и Антоан Вато, я отвеждат до серия пастичи, вплели в себе си именно детските спомени и усещането за нещо, вече видяно, преживяно в техните картини. Респектът към творчеството им е абсолютен. Преминавайки през лабиринта на своите мисли и чувства, през културните наслагвания на поколенията художници в семейството, през собствения й интелект, Алисия изгражда с невероятна лекота и майсторство платната си и в крайна сметка, открива частици от себе си, разказва галеристката Вихра Пешева.
Освен 25-те картини и пастичи, Алисия показва и три свитъка с рисунки, всеки дълъг повече от 3 метра... Рисунки като приказки или като сънищата на детето Алисия, разказващи за порасналата Алисия; стотици фигурки, реалистични или фантастични, на хора и събития отпреди три века или от последните летни дни.
Снимки Вихра Пешева