04 Ноември 2024понеделник10:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Еврокърпеж

/ брой: 79

автор:Юри Михалков

visibility 2183

София и Брюксел прибягнаха до бюрократични кърпежи, за да спасят срещата ЕС-Западните Балкани от очертаващия се провал заради отношението на Испания към непризнатото от нея Косово. Тази среща родното европредседателство представяше като черешката върху тортата на българската дипломация.
В понеделник бе съобщено, че Мадрид е наложил вето върху проектодекларацията за срещата. Премиерът Мариано Рахой нe желае подписът му да стои до подписа на косовския премиер в общ документ. Испания има своите каталунски причини да не признава Прищина и да не се подписва с нея в такъв документ. Покрай Прищина утре Каталуния може да доведе Мадрид до изприщване. Испанското вето застрашаваше с гнилост черешката на ГЕРБ дипломацията.   
Вчера обаче, или само ден по-късно, стана ясно, че с процедурни хватки възелът е развързан. Документът ще бъде подписан само от едната половина от участниците - от страните членки. Но не и от другата - от страните на Западните Балкани. Мадрид бил кандисал на такъв вариант.
Нищо чудно трескавото разплитане на възела да е било извършено повече от София, отколкото от Брюксел - ясно защо. Нищо чудно също това да бъде изкарано като висш пилотаж на дипломацията ни - само за денонощие бившата империя Испания склонила да оттегли каталунските си възражения. 
Спаси ли обаче София черешката на европредседателската торта? В документа могат да влязат положения, които утре някои страни от Западните Балкани ще отхвърлят, защото го няма техния подпис. Ще е сигурен ли ЕС, че Косово ще приеме антикорупционните и други мерки, които неизбежно ще фигурират в софийския документ? Документът няма ли да е кърпеж с бели конци на западнобалканската евроинтеграция?
И понеже ДУМА е национално отговорно издание, предлагаме на управляващите: документът да се подпише отделно от Западните Балкани. Подписите на Рахой и Харадинай пак няма да са в общ документ.

 

БДЖ запазва монопола за превоз на пътници още година

автор:Дума

visibility 2586

/ брой: 209

Над половината депозити у нас са до 1000 лв.

автор:Дума

visibility 2373

/ брой: 209

70% от хората не разпознават фалшивите стоки

автор:Дума

visibility 2322

/ брой: 209

Европрокуратурата разследва ЕНП

автор:Дума

visibility 2378

/ брой: 209

Тръмп подкара боклукчийски камион

автор:Дума

visibility 2356

/ брой: 209

187 държави в света подкрепиха Куба

автор:Дума

visibility 2114

/ брой: 209

Накратко

автор:Дума

visibility 2828

/ брой: 209

Подмяна

автор:Ина Михайлова

visibility 3132

/ брой: 209

Най-дясната държава

автор:Юрий Борисов

visibility 2569

/ брой: 209

Факелът на просвещението

visibility 2487

/ брой: 209

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ