08 Ноември 2024петък11:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°. Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°.

Дюлята спасява и от напукана кожа

/ брой: 253

автор:Дума

visibility 2296

Навярно малцина знаят, че всъщност "ябълката на раздора", от която започнала Троянската война, не е ябълка, а дюля (Cydonia oblonga Mill).  Лечебните й свойства били известни още на Хипократ. Той предписвал сока й като ободряващо средство при различни болестни състояния. Твърди се, че и древноримският лекар Гален използвал в практиката си пюре от дюля, а Авицена препоръчвал дюлев сок, подправен с мед и лимонов сок за възбуждане на апетита. Дали тези пионери в медицината са правили всичко това, трудно може да се докаже днес. Но знаем, че народната медицина широко използва този плод.  
Стипчивият вкус на плода се дължи на богатото съдържание на дъбилни и пектинови вещества. Народната медицина също препоръчва печената дюля като запичащо средство, за деца, които страдат от анемия, и за болни от туберкулоза.
За лечебни цели се използват най-вече семената. В дрогериите може да видите, че се предлагат под названието Semen Cydoniae.
В семенната обвивка се съдържа около 20% слузно вещество. Те съдържат цианогенния глюкозид амигдалин, малко дъбилни вещества и около 15% тлъсто масло. Семената на дюлята се използват при остри възпаления на дихателните органи (ларингити, фарингити, трахеобронхити) и на стомашно-чревния канал (гастроентерити и др.).
Високото съдържание на пектин в мъха на дюлите обяснява използването им като кръвоспиращо средство.
V При кашлица народната медицина препоръчва дюлята да се комбинира с подбел: 1/2 ч.л. семена от дюля и 5 ч.л. листа от подбел се варят 10-15мин. в 250 мл вода. Отварата се прецежда, добавя се мед и се пие топла по 1 кафена чашка 3-4 пъти дневно.
V От семената чрез накисване във вода се получава слузен разтвор (Muciiago Cydoniae). Той се приготвя от цели семена (не бива да се счукват, защото тогава от тях се отделя отровният гликозид амигдалин) със студена вода - 1 ч.л. семена се накисват в 100 мл вода до желиране. Този разтвор освен за пиене, се ползва и за компреси при възпаление на очите и клепачите, за гаргара при ангина, при изгаряния и кожни възпаления, при косопад, при хемороиди.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 0

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 0

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 0

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 2

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ