26 Юли 2024петък22:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Драгомир Стойнев: България и Европа имат нужда от въглищната енергетика – това трябва да е националната ни позиция

„БСП за България“ подкрепя мярката за компенсация на небитови потребители на електроенергия

автор:Дума

visibility 499

„Ние нямаме национална позиция за това какво се случва във въглищната ни енергетика. Колкото въпроси и изслушвания да имаме, докато българският парламент няма  национална позиция, ние ще се лутаме с краткосрочни решения, които няма да имат дългосрочен ефект.“ Това заяви заместник-председателят на НС и народен представител от „БСП за България“ Драгомир Стойнев на изслушването на служебния министър на енергетика Владимир Маринов в парламента относно състоянието на комплекса „Мини Марица-изток“. 

От парламентарната трибуна той постави въпроса какво се случва с помощта от 250 млн. лв., която бе гласувана от миналото Народно събрание. И изрази притеснение от неофициалната информация, че тези средства няма да бъдат одобрени и няма да достигнат до комплекса. 

„Казахте, че правителството е предприело две стъпки. От една страна, 50 милиона лева кредит от търговска банка, от друга - 100 милиона от БЕХ. Само че не мога да разбера защо първо се вземат пари от банка, където лихвите и тежестта ще бъде много по-голяма, вместо от БЕХ. Или БЕХ няма тези сто милиона, или вие се опитвате да отложите проблема“, подчерта Стойнев и призова министъра да отговори какви са му намеренията, съответно ако средствата бъдат или не бъдат допуснати. 

„Да не забравяме че тази мярка беше приета в една среда, в която българските миньори бяха тук, защото правителството на Денков ги излъга. Имаше един план с конкретни мерки и нито една от мерките не беше изпълнена. И когато ние отложихме либерализацията за битовите потребители, направихме нещо добро, което позволи на министъра да включи два блока на регулирания пазар, за да има търсене на въглища и работа за комплекса. А за тези 250 милиона - господин министър, бъдете откровен и кажете какво точно се случва“, допълни социалистът. 

Според него проблемите са започнали през 2014 г. година, когато е трябвало да се изготвят Териториалните планове за справедлив преход и тогава ГЕРБ са ги дали на частни консултантски компании, които са изместили държавния интерес.  

„В краткосрочен план действията Ви са правилни и аз призовах в предизборната кампания за включването на два блока в регулирания пазар, след като отложихме либерализацията - правилен подход - Вие го направихте. Считам, че също така трябва да се подпише един социален договор между държавата, работниците и работодателите, така че миньорите да бъдат спокойни за това което се случва. Това е полският модел, който показва как се защитава националния интерес“, обърна се Драгомир Стойнев към министъра. 

По думите му, за съжаление, политическата криза е лишила страната от обща национална цел.  

„Това, което липсва на страната е единна позиция, която да се защитава. Защото всички виждате, че тази Зелена сделка и механизмът на емисиите са несправедливи - няма как най-бедните държави да плащат най-високата цена. Всички български евродепутати трябва да бъдат единни за цялостно предоговаряне. Комплексът трябва да работи, България има нужда от въглищната енергетика, Европа има нужда от тази енергетика. Дали ще се върви на избори или не, имаме още една възможност - разумът да върви преди политиката“, каза още Стойнев.  

В следващата точка от дневния ред на Народното събрание, свързана с  решение за компенсации за небитовите потребители на електроенергия, Драгомир Стойнев: коментира: Като съвносител, разбира се, че от „БСП за България“ ще подкрепим подобна мярка, тъй като тя е необходима. Подобна мярка имаше и преди около година,  когато ситуацията беше различна, но пак се компенсираха небитовите потребители и отново беше правилно. Още повече, че сега причините са външни фактори, независими от българските производители. Считам, че мярката е навременна.“

България пак се размина с нови влакове

автор:Дума

visibility 570

/ брой: 141

Най-опасният пожар са некадърниците с власт

автор:Дума

visibility 589

/ брой: 141

КЗК даде зелена светлина на БАКБ да купи Токуда банк

автор:Дума

visibility 471

/ брой: 141

Военен съюз срещу Иран

автор:Дума

visibility 513

/ брой: 141

ЕК заведе три дела срещу България

автор:Дума

visibility 549

/ брой: 141

Гърция екстрадира българин в САЩ

автор:Дума

visibility 500

/ брой: 141

Германия отказва войници и оръжия срещу Русия

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 141

Идеята

автор:Стефан Продев

visibility 539

/ брой: 141

Душевна нищета

visibility 515

/ брой: 141

Блед символ

автор:Евгени Гаврилов

visibility 532

/ брой: 141

Строителни илюзии

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1208

/ брой: 140

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ