"Бедните" богати
/ брой: 177
КНСБ поиска въвеждане на данък "богатство" за луксозни коли, яхти и вили. Идеята за допълнително облагане на богатите беше предлагана от Сергей Станишев по време на кабинета "Орешарски", но не намери парламентарна подкрепа. Предизборната програма на БСП (2017 г.) също предвиждаше по-високо данъчно бреме за хората с месечни приходи над 10 000 лв.
Дали управляващите от ГЕРБ ще чуят аргументите поне на синдикалистите? Съмнявам се. Та точно те през 2011 г. по време на първия кабинет на Борисов се отказаха от "данък лукс" за имоти с данъчна оценка над 300 000 лв., понеже видите ли фискалният ефект от него щял да бъде пренебрежимо малък. Но пък въведоха "данък колиба", без да им мигне окото.
Така де, бедните нямат лостовете за влияние на богатите. Не могат да ангажират нито топ анализатори, нито топ икономисти или прависти в своя защита. Затова пък "бедните" богати, онези с яхтите, финансират без проблем промиването на мозъците на милионите несретници, убеждавайки ги, че наличието на "работещи бедни" е нещо едва ли не естествено, както и че те са си виновни, понеже са мързеливи. Цинизмът им стига дотам да твърдят, че бедните дори трябва да плащат по-висока ставка от богатите. Което на практика е така, понеже в България няма необлагаем минимум. Няма и диференциран ДДС за социално важни продукти като лекарства, учебници и основни храни. Били трудни за администриране. Чудно как за ред страни от бившия Източен блок - Полша, Румъния, Словакия, Унгария, не са трудни, а за нас са трудни? И друго е учудващо. Как "данък лукс" съществува във Франция, Великобритания, САЩ, а тук щом се заговори за него, започват да ни облъчват с приказки за "бягство на капитали" и влошаване на конкурентоспособността. Горките наши "бедни" богати. Живи да ги ожали човек.