Астрид Герьо - председател на Съюза на учителите социалдемократи в Австрия
/ брой: 238
- Казвате, че очаквате в близките години в училищата в Австрия да постъпят много млади учители и да се приобщят към вашата организация. Насочват ли се младите хора във вашата страна към учителската професия?
- Съюзът на учителите социалдемократи в Австрия е много силна организация, ние имаме около 20 000 членове. В следващите години обаче се очаква един голям контингент от нашите членове да излезе в пенсия и затова чакаме нови учители да постъпят в училищната система. Ние искаме да привлечем тези нови и млади педагози към нашата организация, за да ги приобщим към ценностите на образованието за всички деца, а не само за богатите. Ако те възприемат този начин на мислене, много по-лесно ще бъде да се продължи и държавната политика в полза на масовото образование за всички млади хора в обществото.
- Как привличате привърженици във вашата организация?
- Проблемът е, че младите хора не се интересуват от политиката, нито от политическите партии, те поставят под въпрос ползата от това да членуват в дадена партия. Затова ние се стремим да отправим към учителите предложения, с които да успеем да ги доближим до нашите идеи. За да постигнем тази цел, трябва добре да използваме младежките медии. Затова създадохме във Фейсбук нашата платформа за учители - в нея те могат да намерят полезна и практическа информация за своята професия, могат да обменят мнения, да задават въпроси, да търсят помощ и добри практики, да разговарят с нас и с други институции. Ние искаме да станем първите събеседници на начинаещите учители. Вече разговаряме активно във Фейсбук с учители от 9-те федерални провинции на Австрия, които са на възраст от 24 до 34 години. В платформата сме направили и т.нар. Книга за гости, в нея могат да се дават всякакви разумни идеи. Според нашите прогнози чрез този нов информационен канал можем да обхванем в мрежа около 70 000 учители.
- Как се подготвят учителите в Австрия, в университетите ли?
- Те се обучават в т.нар. висши институти за подготовка на учители, които в момента не могат да се нарекат истински университети. Такава е практиката в Австрия. Тези институти в момента са в процес на възприемане и утвърждаване на Болонската стратегия, на степените бакалавър и магистър, но за момента това са самостоятелни висши институти за подготовка само на учители. При това те обучават учители само за задължителното начално начално и средно образование, за задължителното училище.
- До кака възраст е задължителното училищно образование в Австрия?
- До 15 години. Ние нямаме т.нар. общообразователно училище, каквото има в България. В Австрия след завършване на началното училище учениците постъпват или в гимназия, в която могат да се обучават до завършване на средно образование с матура, или могат да отидат в прогимназията и да я завършат до 15-ата си година, но без матура. Политиката и програмата, която нашата оранизация отстоява, е в страната да се въведе общообразователно училище - нещо подобно на българското основно образование, т.е. училище, което да е еднакво за всички ученици от 6- до 15-годишна възраст, до достигането на задължителната училищна възраст.