
Снимка БТА
Настояват за бързо приемане на закона за надценките на храните
Гражданските организации са готови да подновят бойкота на търговските вериги
/ брой: 61
Организаторите на бойкота срещу търговските вериги изразиха пълна подкрепа за законопроекта за агрохранителната верига, изготвен от Министерството на земеделието и храните (МЗХ). Това стана известно по време на кръгла маса на тема "Надценките на хранителните вериги - проблеми и решения".
Изготвянето на този законопроект е успех на бойкота и на всички български граждани, които проявиха гражданска активност и поискаха най-накрая държавата да се намеси в регулирането на цените на основни хранителни продукти, посочи Мая Манолова, бивш омбудсман на България.
По думите на Манолова законопроектът получава пълната им подкрепа по четири причини. Първата е тази, че в неговата основа е залегнал проектозаконът за пределни надценки на основни хранителни продукти, внесен в началото на активните бойкотиращи действия. Като втора причина Манолова изтъкна, че по мнението на екипа на земеделското министерство и представителите на най-големите асоциации на производителите на храни, цените на основни хранителни продукти ще бъдат намалени с поне 20%. Третата причина е, че държавата най-сетне ще се намеси в регулирането на основни хранителни продукти и ще лимитира надценките по цялата хранителна верига. На четвърто място Манолова постави факта, че това е успех за дългогодишната битка на производителите на храни за равнопоставени условия с търговските вериги, които имат господстващо пазарно положение. Освен това законопроектът разпределя добавената стойност по цялата хранителна верига и преустановява практиката на издаване на тъй наречените "обратни фактури".
Очакванията за граждански натиск не свършват дотук, трябва да продължим, докато не бъде приет законопроектът, заяви Манолова. Тя обаче отбеляза, че има неща в него, с които тя и нейните съмишленици не могат да се съгласят напълно, защото смятат, че част от предложенията в техния проект са по-добри и в по-голяма степен защитават потребителите и производителите. Велизар Енчев, бивш посланик в Хърватия, смята, че законопроектът трябва да е хибрид между законопроекта на Манолова и този на министерството. По думите му бойкотът във всеки момент може да се поднови, ако Народното събрание не приеме нормативния акт.
Симеон Караколев, съпредседател на Българската аграрна камара и на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация, посочи, че подкрепят този законопроект от самото начало, защото искат справедливо и достойно разпределение във всички звена на веригата – производители, преработватели, потребители. Той изрази подкрепа и към всеки нормативен акт, който цели да даде по-голяма прозрачност за пътя на храната от фермата до трапезата.
Тази борба продължава вече 13-14 години, когато бяха първите ни опити за законодателни промени, каза председателят на Асоциацията на млекопреработвателите в България Владислав Михайлов, според когото за първи път виждаме нещо, което наистина ще работи. Той призова министъра на земеделието и храните Георги Тахов да пусне законопроекта за обществено обсъждане за 15 дни, а не за един месец, предвид неговата спешност и обществен интерес.
Това е не само икономическа, а социална мярка, заяви Нина Димитрова от "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" и призова всички да се обединят за приемането на законопроекта в най-кратки срокове.