18 Февруари 2025вторник16:08 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

От редактора

А къде е държавата?

/ брой: 157

автор:Борис Данков

visibility 5984

Авторът на "Приказка за стълбата" и "Работникът", на "Руският Прометей" и "Тълпите", на "Роза Люксембург" и "Юноша" не заслужава тази немара и разруха, в която е потънал неговият дом на ул. "Овче поле" 116 в столицата.
Смирненски не заслужава подобна участ! - това прекрасно го знаят софийските  чиновници, които досега си правеха оглушки за поддържането на сградата, макар че тя беше публична общинска собственост. Подобно на паметника "1300 години България", къщата беше оставена да се руши и разваля, да тъне в смрад и неведение. Дали поради ненавистта и омразата на новоизлюпените родни "демократи" към "комуниста" Христо Смирненски? Или заради тяхната примитивна нетърпимост към неговите идеи? Все тая, но е факт, че през годините на "прехода" домът на поета беше оставен на произвола на съдбата. Не проявиха достатъчна настойчивост за неговото опазване и от Националния литературен музей. През 2004 г. къщата-музей "Христо Смирненски" официално беше затворена за посещение и цялата експозиция преместена във фондохранилището на музея.
Неотдавна един общественик и политик с будна гражданска съвест като Борислав Цеков надигна глас за спасението на къщата. Прави чест на този интелигентен млад мъж, че той се извиси над политическите страсти и пристрастия, антипатии, и застана срещу "общественото безразличие и чиновническо бездушие". След месец или два ще се събере и създаденият по негово предложение инициативен комитет за спасяване на къщата. Това е чудесно, но след като вече държавата е пълноправен собственик на сградата, не следва ли и тя да си поеме отговорността за нейното опазване и поддържане?
Излишно е да убеждаваме някого колко голям и талантлив поет е Христо Смирненски. Още по-излишно да доказваме къде е мястото му в националната ни литература. Неговият поетически гений не се нуждае от подобна индулгенция. Дано да проумеят това най-сетне разнокалибрените политически ненавистници и бюрократи. Дано.

Надценката на храните може да се ограничи до 30%

автор:Дума

visibility 719

/ брой: 32

Производителите и потребителите са еднакво ощетени

автор:Дума

visibility 708

/ брой: 32

Подготвят пореден опит за концесия на пловдивското летище

автор:Дума

visibility 727

/ брой: 32

Почивката у нас излиза с 500 лв. по-скъпо тази година

автор:Дума

visibility 693

/ брой: 32

Започват преговорите САЩ-Русия в Рияд

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 32

Макрон не покани България на евросрещата за Украйна

автор:Дума

visibility 743

/ брой: 32

Северна Македония била жертва на Европа

автор:Дума

visibility 738

/ брой: 32

Накратко

автор:Дума

visibility 687

/ брой: 32

По-дълбинната промяна

автор:Александър Симов

visibility 702

/ брой: 32

Национален съвет на Българската социалистическа партия

автор:Дума

visibility 770

/ брой: 32

Общопартийна контролна комисия на БСП

автор:Дума

visibility 760

/ брой: 32

Българската идея

автор:Ина Михайлова

visibility 1289

/ брой: 32

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ