17 Юли 2024сряда16:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

От редактора

Вярната посока

/ брой: 175

автор:Борис Данков

visibility 2222

Само след броени дни се открива Националният фолклорен събор "Копривщица' 2015", в който се очаква да участват близо 20 000 певци, танцьори и инструменталисти. Така 50 години след първия  Копривщенски събор, състоял се през 1965 г., красивият възрожденски град отново ще бъде огласен от екота на народните песни и ритъма на българските хора и ръченици. Преди 50 години акад. Петко Стайнов, Анна Каменова, Атанас Душков и Петко Теофилов поставят началото на този внушителен празник на националната ни самобитност и автентичния българския дух, който по-късно заслужено си спечели авторитета на една от най-представителните фолклорни изяви.
Преди броени дни, след прекъсване от девет години, се състоя отново и Съборът на народното творчество в Рожен, който потвърди колко жизнена и жива е традицията на българското национално изкуство. Десетки са вече, да не кажем стотици, различните международни и национални фолклорни фестивали и празници в страната, превърнали се в естествена необходимост, в място за творческа изява и развитие, за съхранение на националната ни самобитност. Набраха и продължават да набират скорост оригиналните инициативи като най-дългото българско хоро за Гинес на народния певец Илия Луков; масовото надиграване, организирано от  ръководителя на ансамбъл "Българе" Петко Атанасов и редица други инициативи за  събуждане на интерес в младото поколение към фолклорното ни изкуство.
Посоката е вярна. Но какво правят през това време културните институции и българската държава за мотивиране и стимулиране на интереса към фолклорното наследство? Ако се доверим на сводките от дирекция "Нематериално културно наследство" на Министерството на културата, ще установим, че дейността на въпросната дирекция се свежда преди всичко до... "координиране на политиката на ведомството по отношение на читалищата, любителското творчество и етническите общности".  А иначе всичко е застинало в утвърдените през 2011 г. "правила за реализиране на целеви програми за подкрепа на любителското творчество." Като се изключи финансирането на представителните прояви, останалите фолклорни фестивали могат да разчитат единствено на "дребни трохи" от бюджетите на областите и общините. Политика ли? Да, политика, но каква...
 

Чуждите инвестиции намаляха с 62%

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 134

НАП засякла само 255 кешови плащания над 10 000 лв.

автор:Дума

visibility 296

/ брой: 134

Възраждат идеята "донос-бонус"

автор:Дума

visibility 564

/ брой: 134

Европейският парламент се събра на първа сесия

автор:Дума

visibility 290

/ брой: 134

Тръмп избра сенатор за вицепрезидент

автор:Дума

visibility 298

/ брой: 134

Пожари бушуват на Балканите

автор:Дума

visibility 303

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 288

/ брой: 134

Касапи на Конституцията

автор:Александър Симов

visibility 551

/ брой: 134

За нуждата от ТЕЦ-ове

visibility 313

/ брой: 134

Глад за медицински сестри

автор:Аида Паникян

visibility 297

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ