17 Октомври 2024четвъртък17:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Познаваме ли ги?

Тайнственият клопач

/ брой: 115

автор:Милчо Андреев

visibility 2158

С напредването на пролетта е добре да сме наясно с необходимостта при всяко навлизане в дивия свят да се съобразяваме с размножителния период на дивите обитатели, особено на птиците. Не са много хората, които например познават лопатарката, наричана на много места клопач. Тя е повсеместно разпространен вид в Северното полукълбо и гнезди в северните и средните части на Европа, Азия и Северна Америка. Зимува в южните части на същите континенти и в Африка. У нас се среща по време на миграции и зимуване по водоемите в цялата страна. Гнезди в резервата "Персина"; често се наблюдава и около София, Атанасовското езеро и около други водоеми и вътрешните реки.
Познава се лесно по характерното уширение на върха на човката. Има добре изразен полов, сезонен и възрастов диморфизъм. В брачно оперение мъжкият е с черна глава и шия, със синьо-зелен метален блясък. Гърбът е кафяв, плещите са бели, надопашието и подопашието - черни с метален блясък, а гушата е бяла. Долната част на гърдите, коремът и слабините са червено-кафяви. Крилното огледало е зелено, с метален блясък, оградено отпред с бяла, а отзад - с черна ивица. Надкрилията са синкави. В извънбрачно оперение мъжките птици приличат на женските, но са с по-тъмна глава и тъмен гръб, без пъстрини. На дължина мъжките достигат 45-50 см, а на тегло 400-1100 г.
Женските са малко по-дребни, но теглото им е близко до това на мъжките. Оперението им е сиво-кафяво, изпъстрено с множество черни петна и щрихи по цялото тяло. Гърдите и коремът им са охренокафяви, напетнени, по-светли от гърба. Крилното огледало и надкрилията са както при мъжките птици.
Лопатарката предпочита преди всичко храна от животински произход, която добива, като филтрира водата през специално устроения си за целта клюн. Менюто на птицата се състои от дребни мекотели, по-малки ракообразни и водни насекоми.
Гнездото си изгражда от сухи растителни части около откритите, не много гъсто обрасли малки езера, по долините на реките, под прикритието на храсти, висока трева, а понякога съвсем на открито. Снася 7-11 и повече яйца, които много често биват унищожавани от хищници и особено от сивата врана. Мъти 22-23 дни. Широко разпространен и на места многочислен вид. У нас в отделни години зимуват до 5-10 хил. птици. Ловът е интересен и напрегнат, птицата излита стремително от водната повърхност, лети бързо и на ята.
Сроковете за отстрел са съобразени с биологията на птицата - ловува се в периода от 1 октомври до 31 януари. В нашата страна се срещат още шилоопашата патица (Anas acuta L.), сива патица (Anas strepera Linnaeus, 1758), червеноклюна потапница (Netta rufina Pallas, 1773), черна качулата потапница (Aythya fuligrula L.), кафява потапница (Aythya ferina Linnaeus, 1758), белоопашата потапница (Aythya nyroca GRuldenstadt, 1769), планинска потапница (Aythya marila Linnaeus, 1758), и други видове патици, които са редки видове, застрашени от изчезване и забранени за лов.
 

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 613

/ брой: 198

При цените на храните има възходяща есенна тенденция

автор:Дума

visibility 548

/ брой: 198

До 5 млн. евро глоба за спекулативни цени на храните в Гърция

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 198

Харчим по 400 лв. на "Черен петък"

автор:Дума

visibility 445

/ брой: 198

ЕК частично замразява пари за Румъния

автор:Дума

visibility 503

/ брой: 198

РСМ и Албания с паралелни академии

автор:Дума

visibility 533

/ брой: 198

Българска следа в ДДС схема в Гърция

автор:Дума

visibility 489

/ брой: 198

Накратко

автор:Дума

visibility 804

/ брой: 198

Сбъркана държава

автор:Александър Симов

visibility 603

/ брой: 198

Поне в една класация сме първи. Уви, не е за хвалене

visibility 673

/ брой: 198

Срамен футбол

автор:Дума

visibility 563

/ брой: 198

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ