Янков с призови места в Пампорово

Чепеларецът влезе в топ 10 за Световната купа

/ брой: 13

visibility 1033

Радослав Янков се представи забележително в паралелните слаломи за Световната купа в Пампорово. Най-добрият ни сноубордист завърши трети в първия старт и пети във втория. Със спечелените точки чепеларецът за първи път през сезона и за втори път в кариерата си влезе в топ 10 за Световната купа в паралелните дисциплини.
Той е единственият българин, спечелил Световна купа в зимните спортове - на паралелен гигантски слалом през 2017 г.
Вчера Дивеча показа второ време и влезе във финалните двубои на 28 стотни от австриеца Арвид Аунер, когото би в събота в 1/8-финал.
В първия дуел Янков изпревари с над половин секунда Себастиан Кизлингер (Ав). Това го прати на 1/4-финал срещу легендата Андреас Промегер (Ав), рекордьор по победи (22) за Световната купа.
В стремежа си да бъде агресивен Радо направи грешка и до края на 350-метровото трасе не успя да навакса изоставането. Промегер се класира за финала, но там бе изпреварен в последния миг от олимпийския шампион от ПьонгЧанг 2018 Ли Санхо (Кор).
В първия слалом в събота Радо победи корееца в малкия финал и за пръв път от 6 години намери място на подиума. В петък Янков ще навърши 34 години.
"Първо съм бесен, но едновременно с това - и доволен. Тепърва ще осъзнавам значението на този старт в родния ми край", коментира Янков. "Нормално е да ме е яд, защото малка неточност ми коства влизане в четворката. Наведох се малко повече, отколкото трябва, стана за части от секундата. Беше в равната част и след това беше трудно да наваксам. Доволен съм, защото в събота успях да се кача на подиума за първи път от 2018 г. Това ми е деветото влизане в тройката, наистина ми се искаше и сега да вляза в топ 4, защото във финалите всичко може да се случи. Но това е състезанието. Ще ми трябва време да осмисля това, че за първи път в живота ми имаше старт от Световната купа в Пампорово. Когато застанах на старта, още не можех да повярвам, че съм тук с най-добрите в моя спорт, на пистата, на която направих първите си завои. Наистина ще ми трябва време да осъзная, че е реалност", каза още Янков.
Днес той заминава за следващия старт в Рогла, Словения.
При дамите и двата старта спечели уникалната Естер Ледецка (Чех), която вчера драматично надви само с 1 стотна Забине Шьофман (Ав).
Точки за Световната купа получиха и младите ни надежди Тервел Замфиров и Петър Гергьовски, завършили 19-и, и Кристиан Георгиев (33-ти).

Обявяват кандидат-купувачите на "Виваком"