12 Август 2024понеделник19:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Към дъното

/ брой: 68

автор:Ина Михайлова

visibility 1360

Все повече българи трупат задължения до 100 лв. Статистиката сочи, че хората масово пренебрегват най-малките си дългове и ги отлагат непрекъснато, тъй като смятат, че последствията от тяхното неплащане са нищожни. Докато не стане твърде късно и съдия-изпълнител не почука на вратата. Докато не разберат, че заради неплатени сметки за парно, ток и вода остават без дом.
Психолозите имат определение на това състояние. Дъно. Когато хората не вярват, че нещо може да се подобри, когато не виждат искра надежда в бъдещето, когато изобщо не виждат бъдеще. Тогава им става безразлично. Не за държавата и за обществото. За тях самите. Звучи страшно. Но липсата на сигурност и на перспектива води до отчаяние. А когато дъното е достигнато, ситуацията става необратима.
Неумението, бездействието и отказът на управляващите да погледнат към икономическите тегоби на хората вече не е само финансов и икономически проблем. А психологически. С последици, които могат да бъдат фатални за човека. На фона на растящата инфлация и непрекъснатото повишаване на цените на стоките и услугите, изкуственото задържане на заплатите и замразяването на пенсиите е тотален отказ на държавата от бъдещето на хората. 
А възможности има. И икономически, и психологически. Всички са единодушни, че за да "тръгне работата", трябва да скочи потреблението. Преди това - да се повишат доходите. Варианти - и икономически обосновани, и реално осъществими, не липсват. Колкото и да не влизат в Дянковата схема за стабилност на фиска. Неведнъж в ДУМА сме давали разнообразни примери за решенията, които вземат правителствата на близки и далечни нам държави, за да се справят с тежката ситуация. Сякаш обаче никой не иска да чуе хората. Които изнемогват и се нуждаят от глътка въздух, от нормални доходи. Нали тези доходи ще се върнат в икономиката. Нали инфлацията пълни фиска. Защо тези средства изкуствено се кътат, а в същото време икономическите трусове разбиват основите на държавата - сриват хората и ги превръщат в обезверени същества. Надеждата, бъдещето, трамплинът за оттласкване от дъното се нарича  доходи. И не е толкова страшно, напротив - наложително е държавата в лицето на нейните политици да постави този проблем в дневния си ред.
Защо управниците, пък и повечето партии  бягат като дявол от тамян от тази дискусия - как, в какъв порядък и с цената на какво да се увеличат доходите на хората. Докога управниците ще се правят, че проблемът не е техен? Докато раздават бонуси, изкуствено повдигайки летвата на средната заплата? Или докато обещават на обезверените стачкуващи миньори по 1000 лв. държавна помощ?
Ако чакат да стигнем дъното, не сме далеч. Защо не заложат собственото си спокойствие и безхаберие, собственото си угодно положение в името на нещо, което наистина си заслужава. Или бъркаме, че оцеляването ни като общество и като държава е всъщност тяхното задължение като политици и власт?

111 000 души у нас са на воден режим

автор:Дума

visibility 364

/ брой: 152

Обмислят закон за големите проекти

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 152

200 млн. лв. дължи държавата по дела с пътни фирми

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 152

Сърбите масово срещу добива на литий

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 152

Албанска партия отлага признаването на българите

автор:Дума

visibility 453

/ брой: 152

Засилен пътен контрол в Гърция

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 152

Накратко

автор:Дума

visibility 304

/ брой: 152

Горе сърцето

автор:Марин Милашки

visibility 423

/ брой: 152

Планирана атака с MI6

автор:Боян Чуков

visibility 398

/ брой: 152

Карлос Насар, гордият българин

автор:Дума

visibility 411

/ брой: 152

Законопроектът, който свали маските

visibility 360

/ брой: 152

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ