Над 60% от безработните млади са без образование
През май за свободно място са се борили 16 души
/ брой: 138
В бюрата по труда в момента са регистрирани над 62 хиляди младежи до 29 г., като 60% от тях са без квалификация. Това съобщи вчера изпълнителният директор на Агенцията по заетостта Росица Стелиянова. Безработните младежи за година са с около 14% повече. Регистрираните висшисти безработни от всякакви възрасти са над 31 хиляди, добави тя.
В София безработицата е 3,2%, а най-висока е в Смолян - малко над 17%. С висока безработица са Монтана и Търговище. Общо равнището на безработицата през май е 9,53%. През месеца в бюрата са регистрирани 352 969 безработни. Основната причина за намалението на безработицата през месеца е отчетеният значително по-малък брой на новорегистрираните в бюрата по труда, признават от агенцията. Те са 23 273. Най-много са записалите се безработни от преработващата промишленост, търговията, строителството, държавното управление и отбраната.
В бюрата по труда през май са заявени общо 13 017 работни места. За едно работно място средно са се конкурирали 16 души.
От септември започва нова схема по програма "Развитие на човешките ресурси", която осигурява стаж за шест месеца на младежи със средно професионално или висше образование. Осигуряват се 300 лева месечно, а за стажантите работодателят трябва да определи наставници, като всеки наставник ще получава половин минимална заплата. Схемата е на стойност 35 млн. лв.
От септември започва схемата "Вземи живота си в свои ръце" на стойност 11 млн. лв. за обучение на роми.
1,2 млн. българи живеят в мизерия
1,2 млн. българи живеят в бедност, т.е. месечно са разполагали с по-малко от минимума от 211 лв. за 2009 г. Това каза вчера о.р. ген.-майор д-р Стоимен Стоименов. В сравнение с останалите европейски държави в България прагът на бедността е 2,8 пъти по-нисък от новоприетите страни в ЕС и 13 по-нисък от старите членки на ЕС. Заради това Стоименов смята, че е трудно да се гарантира националната сигурност, която бе обсъждана на кръгла маса "Гражданската сигурност - трети стълб на сектора за сигурност" в Благоевград.
Бе отчетено, че първо място при кризисните събития държат пожарите, и то без горските, които са 6319 и обхващат почти 55% от общините. След тях са авариите и катастрофите. Третото място държат природните бедствия - над 1000 в 63% от общините. Четвъртият рисков фактор е социалната сигурност на българина.