Акценти
Красимир Премянов: Без съгласие по важните теми няма как да дръпнем напред
БСП е наш партньор, защото защитава правата на потомците на тракийските и малоазийските българи, казва председателят на Съюза на тракийските дружества в България
/ брой: 42
Интервю на Нора СТОИЧКОВА, БСТВ
- Г-н Премянов, като коалиционен партньор на БСП в предстоящите избори, какво споделяте от програмата й?
- Политически клуб "Тракия" с председател Стефан Начев е партньор на БСП за отстояване и защитаване каузата на тракийските и на малоазийските българи. Платформата на БСП е социално ориентирана и това е много правилно, защото едни от големите проблеми на нашето всекидневие са перспективата за младите и защитата на възрастните. Очакванията на хората са правилно артикулирани в платформата на БСП. А за тракийците има още един много съществен пасаж - партията, която неотстъпно защитава интересите им, е БСП. Затова ПК "Тракия" е неин коалиционен партньор. В споразумението е записано, че "БСП за България" защитава моралните и материални права на потомците на тракийските и малоазийските българи и ще подкрепя справедливото им обезщетение.
Тракийците са общност, която не може да се похвали, че е от добре осигурените и богати слоеве на българското общество и е съвсем естествено социално слабите от всички възрасти да получават политическа подкрепа и надежда. Районите, в които живеят, не са от най-развитите.
- Как оценявате обстановката в навечерието на изборите и на Националния празник една година след началото на войната в Украйна?
- Като нестабилна, несигурна, с неясен вектор за развитието на страната. Политическите сили имат много малко проблеми в дневния си ред, свързани с националното развитие, с развитието на българското общество. Второ, не могат да намерят общ език. Освен че има много партии, но това е друга тема, която трябва да се регулира от Изборния кодекс и от Закона за политическите партии, ако и след тези избори няма резултат...
Големият проблем е, че трябва да се съберат всички главни неща, които се оценяват като необходими за страната, и да се вземат решения, необходими за обществото. Ако това не го постигнат, не виждам никакви надежди да получим добър резултат и на тези избори.
Национално съгласие трябва да се постига около неизбежните и много важни въпроси за българското общество. Част от тях, които БСП поставя, са социалните и те са основните теми, които трябва да влязат в дневния ред на българския парламент и на изпълнителната власт.
- Споменахте за промени в Избирателния кодекс и Закона за политическите партии. Какво имате предвид?
- Няколко неща. Едното е да се ползва примерът на гърците, които дават бонификация на първата партия...
- Какво означава бонификация на първата партия?
- Дават им бонус, за да могат да постигнат мнозинство в гласуването на евентуално правителство. Второто е да се стимулира консолидацията на политическите сили, а това става, когато се осигури чрез законни условия по-висока изборна бариера.
Във ВНС обсъждахме различни варианти. Тогава надделя мнението на покойния Чавдар Кюранов и я свалихме от възможните 6-7 на 4%... Борбата на много сега е да си осигурят оня минимум гласове, който им осигурява държавна субсидия. Чрез Закона за политическите партии трябва да се стимулира не политическия бизнес и полза, а отговорността пред избирателите. Консолидацията ще настъпи като необходимост, иначе не виждам как ще продължи да функционира политическата система с толкова много партии на фона на намаляване на населението на България.
- Преди дни станахме свидетели на вандализъм. А човекът, който счупи плочата на Паметника на Съветската армия с надписа "от признателния български народ", бе героизиран по централните медии. Защо го правят, след като този паметник е публична държавна собственост?
- Този въпрос засяга много теми. България беше защитена на Парижката мирна конференция от представителите главно на СССР и не загуби нито метър територия, както през други войни. Второ, България бе третирана като освободител, защото единственият чуждестранен командващ армия на Парада на победата беше ген. Стойчев. Трето, антифашизмът и борбата срещу Хитлер като прогресивно явление. България трябваше да се самоопредели - ще строи паметници на реваншисти или на тези, които с нещо са заслужили за България и за нейното по-нататъшно развитие.
Със съкращения