Сергей Станишев:
Кабинетът проваля енергийните проекти
Борисов не се бил отказвал от "Белене", не искал обаче комисионери
/ брой: 138
Ако българските енергийни проекти се провалят, това ще е заради сегашното правителство, а загубите за България ще са за милиарди евро. Това заяви вчера Сергей Станишев от името на Коалиция за България. Поводът за изказването му беше изявлението на премиера Борисов, че България се отказва от проекта "Бургас-Александруполис" и замразява АЕЦ "Белене". Според лидера на БСП до ден днешен следват противоречиви сигнали от страна на българското правителство, в това число и вчерашното изявление на премиера, че България имала все пак интерес от атомна електроцентрала. Междувременно Борисов пред журналисти оповести, че все пак искал АЕЦ "Белене", но без да плаща за комисионери.
Станишев обърна специално внимание на проведените в последните дни специални срещи на ръководството на "Газпром" с министъра на икономиката на Румъния за обсъждане минаването на "Южен поток" в значителна степен през територията на Румъния. Това е изключително тревожен факт, изправени сме пред реална заплаха България да бъде заобиколена от такива стратегически важни проекти, каза бившият премиер.
Станишев подчерта, че "Белене" е български проект, не руски, в който е планирано България да има 51%. Той посочи, че заради поведението на кабинета водеща фирма като RWE се е отказала от участие в проекта. Правителството и мнозинството ще докарат нещата дотам България да внася ток от Турция, алармира Станишев.
По темата за "Бургас-Александруполис" загрижеността на кабинета за околната среда е обяснима, смята лидерът на БСП. Той обаче попита колко милиона тона нефт се разтоварват сега в Бургаския залив годишно с руска технология от 70-те години. Ако това е основният мотив, дайте да не внасяме нефт и да минем на свещи, призова той от трибуната на НС. Станишев обясни, че двата проекта са основани на проектофинансиране, а не на пари от държавния бюджет.
"Ще се направи така, че ядрената енергетика да е изгодна за България, а не за комисионерите. Това е голямата разлика", каза в кулоарите Бойко Борисов. Българският интерес е да има атомна централа, но по възможност на най-ниска цена, за да може токът, който произвежда, да я изплати бързо и държавата да печели, изненадващо преобърна позицията той. Борисов бил убеден, че руската страна ще го разбере. В условията на финансова криза разлика от няколко милиарда е много пара и то евро за България, допълни премиерът. Затова България трябвало максимално да занижи цената на централата. Борисов обясни, че не са спрели преговорите за изграждането на "Белене".