27 Юни 2024четвъртък14:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

АгроДУМА

Чужденци от ЕС ще могат да купуват българска земя

Млади фермери ще взимат без търг ниви от Държавния поземлен фонд

/ брой: 4

автор:Дума

visibility 6940

Граждани и фирми от страни членки на Европейския съюз ще могат да купуват земеделски земи в България. Това предвижда проектозаконът за собствеността, поземлените отношения и опазването на земеделските земи, публикуван за обществено обсъждане до 16 януари т.г.  Право на собственост върху земя в България ще имат чужденци и юридически лица от държавите по Споразумението за Европейското икономическо пространство като Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, предвижда проектозаконът.

Земя не могат да придобиват дружества, чиито съдружници или акционери са пряко или косвено офшорни фирми, е записано в преходните и заключителните разпоредби на проектозакона. Чуждите граждани и фирми ще имат право на ползване на земеделски земи или други ограничени вещни права върху земеделски земи при условия и по ред, определени със закон, предвиждат новите текстове.

Досега в българското законодателство имаше сериозно ограничение - чужденец, който иска да купи българска земя, трябваше да е пребивавал в България най-малко 5 години. Това изискване за "уседналост" бе законово уредено през 2014 г., когато изтече мораториумът за придобиване на земя от чужденци.

Още в края на 2013 г. обаче Европейската комисия предупреди, че ако не се разреши придобиването на собственост на чужди граждани, ще започне наказателна процедура срещу България за неспазване Договора за функционирането на ЕС. Той забранява ограниченията в движението на капитали между държавите членки.

През 2016 г. ЕК даде ултиматум на страната ни да премахне изискването за "уседналост" и да престане да третира по различен начин гражданите на ЕС, като ги дели на местни и чужденци. Подобни ограничения за покупка на земеделска земя от чужденци въведоха и страни като Унгария, Латвия, Литва и Словакия, които също бяха заплашени с наказателни процедури от ЕК.

С промяната на нашето законодателство отпада забраната чужденци да купуват българска земя. Ограниченията остават в сила за граждани и фирми от страни извън Евросъюза, каквито са например Турция, Македония, Русия, Украйна и др. Земя не могат да придобиват дружества, чиито съдружници или акционери са чужденци или фирми извън страните от ЕС.

Земи от Държавния поземлен фонд ще се дават без търг по пазарни цени на млади фермери на възраст до 40 години, предвиждат други текстове в проектозакона. Идеята е те да ги ползват само за един вид земеделски култури и то с определена площ - до 10 декара за създаване и отглеждане на зеленчукови култури, до 20 декара за създаване и отглеждане на трайни насаждения и до 50 декара за отглеждане на едногодишни полски култури. Срокът за отдаване под наем или аренда за създаване на зеленчукови култури и за отглеждане на едногодишни полски култури е до 10 стопански години, а за създаване и отглеждане на трайни насаждения - до 30 стопански години.

Целта на облекчението е да се стимулират младите земеделски стопани да създават нови стопанства или да разширяват съществуващи. Промяната на възрастовата структура на заетите в земеделието лица е сред приоритетите на новата Обща селскостопанска политика на ЕС.

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 120

Плашат с възможна липса на бял, "Добруджа" и типов хляб

автор:Дума

visibility 241

/ брой: 120

Жилищното кредитиране в България приближава 22 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 234

/ брой: 120

Шефът на АЕЦ "Козлодуй" призна за инцидент в шести блок

автор:Дума

visibility 230

/ брой: 120

Урсула фон дер Лайен остава начело на ЕК

автор:Дума

visibility 217

/ брой: 120

Сърбия готова да направи компромиси за Косово

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 120

Бивш швейцарски президент оглави Съвета на Европа

автор:Дума

visibility 191

/ брой: 120

Накратко

автор:Дума

visibility 183

/ брой: 120

Твърдо "не"

автор:Нора Стоичкова

visibility 215

/ брой: 120

Парламентарното театро на Б.Б.

автор:Александър Симов

visibility 201

/ брой: 120

Путин създава ново поколение олигарси

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 120

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ