11 Февруари 2025вторник18:44 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Тръмп иска ГАЗА заради газа

Ако Тръмп "вземе Газа", това ще разчисти пътя за продажби на газ оттам към Европа и ще отреже Русия от енергийната система на ЕС

/ брой: 27

visibility 436

Джонатан РОТ*

Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че Америка ще "превземе" Ивицата Газа и че палестинците, живеещи там, ще бъдат презаселени в Йордания или Египет.
Най-важната причина за това решение, която много хора пренебрегват, е енергията. И Израел, и Газа имат огромни запаси от природен газ в морето. Добивът на тези ресурси ще помогне за финансирането на реконструкцията на Газа.
Но Тръмп трябва да побърза: ситуацията е уникална и следващата възможност може да не се появи скоро. В момента има луда надпревара за изтласкване на руския природен газ от Европа. Търсят се нови доставчици. Време е да действаме.
Основните офшорни газови находища на Израел са Левиатан, Тамар и Далит, които вече се експлоатират или проучват с участието на „Шеврон“ и редица местни петролни компании.
На 4 февруари азербайджанската държавна енергийна компания „Сокар“ придоби 10% дял в газовото находище Тамар. Дали те знаеха предварително за предстоящото изявление на Тръмп за Газа?
Три месеца преди атаките от 7 октомври 2023 г. "Хамас" сключи сделка с посредничеството на САЩ за разработване на газовото находище край бреговете на Газа.
Три месеца по-късно Израел предостави оспорвани права за проучване в палестинските морски граници на „Ени“ (Италия), „Дана Енерджи“ (Обединеното кралство) и „Ратио Петпролеум“ (Израел).
И докато войната в Газа бушуваше, събитията в енергийния сектор се развиваха бързо.
Тръбопроводът „Катар-Турция“ беше планиран да изпомпва газ от катарски находища и да го доставя в Европа през Саудитска Арабия, Йордания, Сирия и Турция. През 2009 г. този проект бе отхвърлен от тогавашния сирийски лидер Башар Асад.

Но сега Асад го няма. Какво следва?

Турският министър на енергетиката официално заяви, че планът може да бъде възобновен, ако „Сирия запази своята териториална цялост и постигне стабилност“. Освен това Катар възнамерява да диверсифицира експортните си маршрути, като допълни доставките на втечнен природен газ с доставки по тръбопроводи.
Последва цяла поредица от събития: преди седмица емирът на Катар стана първият държавен глава, посетил Сирия след падането на Асад. Тези дни сирийският лидер Ахмед ал-Шараа избра Саудитска Арабия за първото си посещение в чужбина. Ал-Шараа посети Турция и се срещна с президента Ердоган...

Иран също има план за изграждането на газопровод до Европа през Ирак и Сирия

но за него няма новини от 2016 г. Но след като в Сирия има ново управление, а и заради задълбочаващата се политическа изолация на Иран, проектът едва ли ще се реализира скоро.
От 2011 г., когато диктаторът Муамар Кадафи беше свален, Либия е в политическа криза и гражданска война. Нещата обаче се подобряват. Преди две седмици в Триполи се проведе голям нефтен форум, на който присъстваха много американци и европейци. Министърът на икономиката и търговията на Либия обяви плановете си за провеждане на още една конференция - за възстановяване на страната възможно най-скоро.
Понеже притежава някои от най-големите залежи на въглеводороди в света, Либия се надява да се върне в голямата енергийна игра.
Защо всички тези страни - Израел, Катар, Либия, Сирия и Турция, бързат да осигурят нови доставки на газ и да пуснат нови газопроводи?
Защото Европа отчаяно се нуждае от заместител на руската енергия. Който снабди европейците с газ, той ще спечели икономическа изгода и геополитическо влияние.
Всички тези играчи знаят, че трябва да побързат, преди конфликтът в Украйна да избледнее и Русия да се върне на енергийния пазар.
САЩ и ЕС искат да отрежат Русия от веригата за енергийни доставки на Европа. В резултат на това всички газови играчи в региона се активизираха.

Решението на Тръмп за Газа

Как преместването на палестинци от Газа в Йордания или Египет ще помогне за продажбата на газ на Европа?
1) Ще премахне ключова политическа пречка. Израелско-палестинският конфликт отдавна е пречка за икономическото развитие на региона.
2) Няколко арабски държави казаха насаме на САЩ, че подкрепят удар срещу "Хамас". Пълното отстраняване на палестинците от Газа ще реши този проблем. Предимствата са следните: няма да има терористични актове срещу екипите за възстановяване, няма да има атаки срещу Израел (което би довело до друг военен отговор), ще престанат саботажите срещу наземната газова инфраструктура.
3) Това ще ускори производството на газ. С подкрепата на САЩ газовите находища в Газа ще бъдат добивани бързо и без външна намеса, а тръбопроводите ще бъдат изградени без постоянната заплаха от тероризъм или гражданска война.
4) „Разделяй и владей“. Имайте предвид, че ако по-голямата част от населението на Газа остане в анклава, ще бъде практически невъзможно да се направи каквото и да било. Ако жителите бъдат разделени и част от тях изпратени в Египет и Йордания, това ще освободи останалата кинетична енергия - особено ако Газа бъде възстановена и обещанията за икономическо развитие се реализират.
5) Според „Блумбърг“ възстановяването на Газа може да струва повече от 80 милиарда долара. И някой ще трябва да плати за това - със сигурност не американските данъкоплатци. Очевидното решение са приходите от природен газ.
Разбира се, няма да е лесно да се организира всичко това. Остават огромни проблеми. Но те са разрешими по свой начин:
Първо, може да се наложат транзитни такси по тръбопровода и да се постигнат споразумения с Йордания и Египет за приемане на населението на Газа.
Второ, Тръмп очаква Катар да плати допълнителни транзитни такси на Сирия, за да се възстанови опустошената от войната страна.
Трето, мащабните инфраструктурни проекти ще осигурят работни места за младежите в региона. Непрекъснатите доставки на газ за Европа ще донесат несметни богатства на държави, които не са виждали истинско икономическо развитие от десетилетия.

Ползи и награди

Ако тази стратегия проработи, САЩ ще извлекат големи ползи:
Но дали очакванията не са прекалено големи? Дали Саудитска Арабия, с посредничеството на Тръмп, ще нормализира отношенията си с Израел? Дали е възможно още по-широко споразумение за Близкия изток, което ще обедини в регионален икономически пакт Сирия, Ливан, Израел, Йордания, Саудитска Арабия, ОАЕ и Катар?
Но и друг плюс е налице: Русия ще бъде извадена от енергийната матрица на Европа за едно поколение, което ще е огромна победа за Америка. Продажбите на газ за Европа ще улеснят всичко това.
Планът на Тръмп да изгони палестинците от Газа може да изглежда необикновен в началото. Но през призмата на енергийната стратегия изглежда доста разумно. Затова нека да видим дали администрацията му може да изпълни една от най-сложните външнополитически маневри в историята на САЩ.


* Старши изследовател в офиса на главния икономист на „Майкрософт“. Получава докторска степен по икономика в Харвардския университет през 2020 г., където е удостоен с наградата „Дейвид Уелс“ за най-добра дисертация

Тази година ще бъде въведен в експлоатация язовир "Луда Яна"

автор:Дума

visibility 2605

/ брой: 27

Кредитите с ръст от 14,6% за година, депозитите - с 10,1%

автор:Дума

visibility 2544

/ брой: 27

Обществени поръчки за над 132 млрд. лв. са обявени за 5 г.

автор:Дума

visibility 2609

/ брой: 27

Производството се сви с близо 4%

автор:Дума

visibility 2473

/ брой: 27

"Свободна Европа" и "Гласът на Америка" да бъдат закрити

автор:Дума

visibility 2637

/ брой: 27

Партията на Албин Курти печели вота в Косово

автор:Дума

visibility 2502

/ брой: 27

Президентът на Румъния подаде оставка

автор:Дума

visibility 2603

/ брой: 27

Накратко

автор:Дума

visibility 2612

/ брой: 27

За семки и бонбонки

автор:Аида Паникян

visibility 2592

/ брой: 27

Трудни истини

visibility 2619

/ брой: 27

За положението с тока

visibility 2594

/ брой: 27

Възраждане на БСП като водеща политическа сила!

автор:Дума

visibility 2648

/ брой: 27

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ