16 Юли 2024вторник21:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Бедна ми парице...

/ брой: 185

автор:Ева Костова

visibility 1495

Средно с 500 лева на месец е свил потреблението си българинът - отказал се е от всякакви спонтанни "капризи" за пазаруване, не ходи на ресторант, не посещава козметични салони и фитнеси, не си купува дрехи и обувки. Бъдещите разноски и те се свиват - посрещане на новата учебна година или ремонт у дома, толкоз. На фона на стагнацията немалко хората разчитат на кредити. Вече имат или се канят да вземат нов. КОВИД-19 ни спря да харчим. Не заради друго, а от бедност. На първо място сме в ЕС по намаляване на оборота в търговията на дребно, стана ни традиция най-лошото. И това - през миналата година, а сега сме станали още по-бедни и пестим, защото не се знае дали идния месец ще имаме работа и доходи. 

Кой не знае, че България е една от страните в Европа с най-нисък жизнен стандарт и равнище на доходите? За семейство от четирима са  необходими 2504 лв. за нормална издръжка на живота. Което ще рече, че всеки от домакинството се нуждае от 626 лв., за да покрие разходите за храна, поддръжка на жилище, здравеопазване, образование, транспорт. И то за живот без всякакви екстри. Новото изследване на КНСБ за издръжката на живота показва, че продължава да зрее голямата пропаст между бедни и богати, по която сме в челото на ЕС. 

В България има около 800 000 работещи бедни. Уж има ръст на икономиката, а бедните се увеличават, не могат да се начудят икономистите, ала ние това го живеем. Още през 2019-а беше ясно, че даваме все по-малко за храна и все повече за данъци. През 2020 г. реално се видя, че вече трудно купуваме и храна. А специалистите прогнозират дълбока рецесия занапред. Заплатите у нас щели да растат, но никой не ти казва как и кога. 

Управляващите ни все така се хвалят със супер успехи, безработицата все така се увеличава, щото бизнесът казва, че не го устройва формулата 60 на 40. Защитената уж от държавата минимална заплата и социалните плащания в реално изражение също не допринасят за способността ни да купуваме повече. Разделението в доходите на населението също е огромно - едни получават много хилядарки на месец, други дори срещу повече труд броят левчетата. Проблемът бедни-богати просто е оставен зад кулисите на измислената пиеска, в която участваме. У 5 процента най-богати българи са концентрирани 23 милиарда лева! 

КНСБ предложи 15% ДДС и 15 на сто данък върху доходите. Това било не увеличаване на данъците, а преразпределяне. За бедните работещи с ниски заплати щяло да остава нещичко повече. Е, заради ДДС цените няма да паднат (справка - ресторантите), а данъците ни ще са повече, това ще е резултатът. 

Ясно е, че българинът още дълго ще стои пред пълните рафтове и ще се чуди как с малко пари да купи поне най-необходимото. Така ще е, докато търпим дивия капитализъм на тая власт!

Застрахователи не покриват щети

автор:Дума

visibility 527

/ брой: 133

НСИ отчете 2,5% годишна инфлация през юни

автор:Дума

visibility 443

/ брой: 133

БНБ отчита бум на фалшивите банкноти

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 133

По-малко и по-скъпо винено грозде тази година

автор:Дума

visibility 485

/ брой: 133

Германия прехвърля 800 000 войници

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 133

Френската левица опитва да състави кабинет

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 133

Диктаторът Фухимори кандидат за президент

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 133

Накратко

автор:Дума

visibility 465

/ брой: 133

Код "Пожар"

автор:Ина Михайлова

visibility 1215

/ брой: 133

Вода в пясъка

автор:Евгени Гаврилов

visibility 540

/ брой: 133

Евро 2024 - в историята

автор:Марин Милашки

visibility 536

/ брой: 133

Преди да теглим потребителски кредит

автор:Дума

visibility 452

/ брой: 133

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ