Сколиозата уврежда сърцето и белия дроб
/ брой: 147
Една от хилядолетните загадки в медицината и предизвикателство пред медиците е сколиозата. И досега не е изяснено какво точно провокира появата й. Самото заболяване представлява значимо изкривяване на гръбнака под формата на "С" или "S", гледан в предно-задна посока. Засега медиците са наясно, че в около 15 до 20% от случаите болестта се дължи на вродени аномалии или други заболявания, които по една или друга причина постепенно водят до сколиоза. Според медицинската статистика около 3% от децата в училищна възраст страдат от сколиоза, като съотношението момичета:момчета е 3:1. Тежките ученически раници, обездвижването, неправилата стойка продължително пред компютъра са част от причините за гръбначното изкривяване, смятат медиците. Ако болестта се неглижира, с напредването й детето не само може да има проблеми с движението, но и да получи гърбица и да се затрудни работата на вътрешни органи и най-вече на белите дробове и сърцето.
При леките случаи е достатъчна лечебна гимнастика, както и плуване. В средно тежките случаи лекарите предписват носенето на специален корсет.
Допреди 2 години операции за сколиоза у нас се извършваха само в Горна баня. Съвременните операции на гръбнак изискват високоспециализирана апаратура и продукти. Новост в извършването на тези сложни операции е отчитането със специален апарат на състоянието на гръбначния мозък през цялото време на хирургичната интервенция. С това наблюдение се предотвратяват рисковете от травми на гръбначния мозък и се намаляват следоперативните усложнения. При операциите се използват и специални транспланти (наричат се алографт, алогенен трансплантант или алоприсадка), които, най-общо казано, приличат на пластилин. Алографтите може да са клетки, тъкани и органи от един организъм, които се присаждат на друг, след като са преработени по високотехнологични начини. В момента този тип операции се извършват в отделението по ортопедия на "Токуда", което работи в партньорство със Световната асоциация за проучване и лечение на сколиозата и "Остеоцентър-България". Те се провеждат по програма "Боачи" и са безплатни за пациентите. През 2008 г. по тази програма са прегледани 14 деца със сколиоза и са оперирани две, за което ДУМА писа тогава. През 2009 г. и през т.г. продължават чуждестранните и български екипи да преглеждат и оперират нуждаещите се у нас деца.
Нека родителите да наблюдават внимателно децата си и при най-малкото отклонение в стойката им или ако едното рамо стои по-ниско от другото, да се консултират с ортопед травматолог, съветват специалистите.