Тристранката прие бюджетите на НЗОК и на ДОО
Финансовите планове са без политики и реформи за справяне с основните предизвикателства, смятат синдикати и работодатели
/ брой: 238
Преди началото на извънредното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество синдикати и работодатели заявиха принципната си подкрепа за бюджетите.
Според КТ "Подкрепа", ако не бъдат приети, последствията за икономиката, за работещите и пенсионерите, за здравеопазването и социалното подпомагане ще са доста тежки.
Обсъжданията започнаха с проекта за бюджет на НЗОК. За догодина в него са предвидени над 9,5 млрд. лв., което е с около 1,3 млрд. повече от т.г. Служебния здравен министър Галя Кондева заяви, че бюджетът е балансиран, здравната вноска остава 8%. Според Асоциацията на индустриалния къпитал в България обаче се харчат "пари, които са само на хартия". Въпреки това от работодателската организация увериха, че ще подкрепят бюджета.
Макар че и от БСК подкрепят бюджета на касата, изразяват тревога, че не се променя философията от предходни години.
От КТ "Подкрепа" са категорични, че бюджетът на НЗОК е изготвен на исторически принцип и отново липсват политики и реформи за справяне с основните предизвикателства (нарастващ брой лечебни заведения, недостиг на квалифициран медицински персонал, ниското заплащане, концентрация на услугата в големите населени места, занемарени общински болници, високите цени на лекарства, изключително високо доплащане от пациентите). А и още не е подписан КТД за сектора.
От БТПП подкрепят бюджета на НЗОК, въпреки че в него има грешки.
Заложените в бюджета на ДОО разходи (без трансфери) е 27,4 млрд. лв., което е с 12% повече от т.г. Обичайно най-големите разходи са за пенсии и те догодина ще са с над 2,5 млрд. лв. повече от тазгодишните и се очаква да достигнат 24,114 млрд. лв.
БСК принципно подкрепя бюджета на ДОО за догодина, но не подкрепя планираното увеличение на максималния осигурителен доход от 3750 лв. на 4130 лв. От Камарата са недоволни, че "не се предвиждат реформи, насочени към ограничаване на броя на получаващите инвалидни пенсии".
От "Подкрепа" подчертаха, че чрез бюджета на ДОО не се създават условия за борбата срещу бедността, като най-голямата група на хора в риск от бедност са пенсионерите (35,3%) и децата (33,9%). "Увеличението на максималния осигурителен доход с 10% отново е някакъв компромис, тъй като средният осигурителен доход нараства с 13,5% на годишна база", пише в становище на синдиката.
Според служебния вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова по-скоро трябва да има ограничаване на разходите и поетапно увеличаване на вноските за пенсиите, но по голяма част от приходните и разходните мерки няма съгласие.