11 Януари 2025събота16:03 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Младеж

Как започва всичко...

/ брой: 30

автор:Альона Нейкова

visibility 2805

Програмата е била въведена в Обединеното кралство през 1956 г. като награда на херцога на Единбург. Целта е била да се мотивират момчета между 15- и 18-годишна възраст да се включат в балансирана програма за доброволно личностно развитие, която да ги преведе през потенциално трудния период между подрастването и зрелостта.
През първата година от основаването най-ниската възрастова граница е намалена на 14 години и оттогава не е променяна. Първата програма за момичета е стартирана през 1958 г., а двете отделни схеми са обединени 11 години по-късно.
От 1956 г. насам програмата се е развила и разраснала значително и сега достига до млади хора в над 130 страни под различни наименования - The Duke of EdinburghТs Award, The International Award for Young People, The PresidentТs Award и The National Youth Achievement Award.
Днес основните принципи на наградата остават същите, но дейностите и предоставянето им продължават да еволюират и да се адаптират с оглед променящите се изисквания на модерното общество и нуждите на младежите. Сега това е значима международна програма, позната и използвана от организации, работещи с млади хора по целия свят.


Наградата е в напредъка


Международна награда за млади хора в България всъщност е програма за личностно развитие на младежи на възраст между 14 и 25 години. Тя има три нива: бронз, сребро и злато. Участниците си поставят стимулиращи лични цели, които трябва да постигнат за определен период. По време на цялата програма те могат да развият свои, вече съществуващи интереси или да опитат нещо ново. Наградата не е съревнование. В основата й са личният напредък и индивидуални и групови постижения. Щом участниците са си поставили цели, положили са усилия да ги постигнат и са показали напредък, те получават своя сертификат на тържествена церемония. Младежите вземат и специална значка за завършването на всяко ниво.
В отделните направления участниците си избират конкретна дейност или работа, с която да се занимават. В този процес е много важна ролята на менторите. Те са хората, които подпомагат и съдействат на младежите при реализирането на целите им и постигането на напредъка в избраната дейност от всяко направление.
В основата на концепцията на наградата е личностното предизвикателство. Тя представя на младите хора балансирана, неконкурентна програма от доброволни дейности, която насърчава самопознание и самоусъвършенстване, увереност в собствените сили, постоянство, отговорност към себе си и действия в полза на общността.
Наградата е отворена за всички - младежите са поканени да се включат като участници, а по-големите като ментори. Програмата е възможност за придобиване на нови качества, умения и опит, както и за споделяне на натрупаните знания.
Всички въпроси и записвания за Международната награда на младите хора може да се изпращат на award@gudevica.org. Инициаторите на програмата обещават да отговорят с допълнителни инструкции и разяснения, които ще помогнат на всички желаещи да поемат предизвикателството да бъдат част от мултимилионното семейство на наградата по целия свят.

Две българки с бронз


Първите български младежи - Калина Бибишкова и Велика Янкова, завършили успешно бронзовото ниво на Международната награда на младите хора, получиха на официално тържество специален сертификат за успеха си. Церемонията се състоя в резиденцията на Посолството на Великобритания у нас. Домакин бе Н.Пр. Стийв Уилиамс, който подчерта, че и двете му деца са участници в програмата. Посланикът на Великобритания в България заедно с министъра на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов връчи наградите. Вдъхновител на инициативата у нас е Народно читалище "Бъдеще сега".


Теодор Василев:
Изискват се изключителна упоритост и ентусиазъм

Голямата ни цел е всеки да има възможност да се включи в програмата, твърди председателят на настоятелството в "Бъдеще сега"

Теодор Василев е председател на настоятелството в читалището "Бъдеще сега". Завършил е етнология в СУ "Св. Климент Охридски", където е следвал магистратура по културна антропология и културен туризъм. Минал е през много образователни програми във Великобритания за работа с млади хора и за неформално обучение.


- Теодоре, как и кога разбрахте за Международната награда на младите хора?
- Запознах се с програмата във Великобритания през 2008 г. и оттогава мина един процес на сертификация и одобрение на нашата организация. Стартирахме с пилотната група в България през 2009 г. Много съм благодарен на тези младежи, защото бе изключително предизвикателство - за тях самите, а и за менторите, и за нас като администрация - да се тества цялата програма. Това бе свързано с голямо натоварване, защото всички сме се сблъскали с нещо, което не сме опитвали или не сме правили до този момент.
- А кой участва в пилотната група?
- Започнахме с 10 души. В пилотната група най-големият младеж беше на 21, а най-малкият - на 14 години. От десетимата - двама завършиха бронзовото ниво. Калина и Велика наистина положиха страшно много усилия. Наградата е факт в България благодарение на ентусиазма и на увереността на екипа ни и на тях самите, че правим нещо важно и значимо и за други млади хора в страната. Трите нива на програмата - бронзово, сребърно и златно - включват 4 различни направления: умения, физическа активност, доброволчество и приключение. Във всяко от тях участниците трябва да си поставят лични предизвикателни цели и да ги постигнат с помощта на ментор. Приключението в повечето случаи е кратко - от 2 до 4 дни сред природата. Но другите направления изискват по-голяма упоритост, младежите трябва да работят в избрана от тях конкретна дейност.
- След като приключи работата с първата група, кога предвиждате да продължите със следващата?
- Още тази година. Целта ни е през 2011-а поне 50 младежи да се включат в Международната награда на младите хора. Основно ще насочим програмата в рамките на София, тъй като за момента имаме ресурс от ментори именно в столицата. Това не изключва обаче другите градове в България.
- Как може да кандидатстват младите хора за програмата?
- Започваме серия от презентации, като през февруари ще популяризираме Международната награда на младите хора в софийски училища. Стигнахме до споразумение със Столичната община да бъде официален партньор на програмата за 2011 г. Надявам се много млади хора да се включат в инициативата. Нашата голяма цел е да могат всички желаещи да участват. Другата ни голяма цел е да подкрепим тези ментори, които така или иначе в момента работят с младите хора. Затова беше много важна и подкрепата на МОМН, защото извънкласните форми - клубове, кръжоци, всякакви инициативи - съвсем спокойно могат да бъдат част от програмата. Единственото просто условие е да се следват целите на младежите и хората, които работят с тях. Да се подкрепят и да се поощряват, а не да им се казва какво и как да правят. Разбира се, трябва да се спазват времевите рамки и последователността на различните направления.
- Какви са изискванията към кандидатстващите в програмата?
- Нямаме абсолютно никакви изисквания. Това е една от философиите на наградата, един от основните оперативни принципи - всеки млад човек да има възможност да се включи.
- Как могат да ви намерят младите?
- На http://awardbg.org вече сме качили доста информация и материали, подробно сме разписали как може да се свържат с нашия екип и как да станат част от програмата.


Калина Бибишкова:
Младите да използват собствените си мозъци

Бяхме убедени, че, като сме започнали нещо, трябва да го докараме докрай, споделя една от финалистките в проекта

Калина Бибишкова е едно от двете момичета, завършили успешно бронзовото ниво на Международната награда на младите хора в България. Тя е на 20 години, студентка е в университета Констанц, Германия. Учи политика и администрация.


- Калина, как започна за вас участието в Международната награда на младите хора?
- Всичко стартира в началото на 2009-а. Разбрах за проекта от Теодор Василев, който е от главните организатори. С него се познаваме от други обществени дейности, от акции на "Бъдеще сега", от природозащитнически протести...
- Какво ви даде лично на вас този проект?
- Основната идея е човек сам да си постави цел и да се научи с постоянство да я постига. Или я постига, или не. Няма състезание с други хора, всичко е персонално. Различни са областите, в които може да се работи. Аз си избрах като основни приоритети социални дейности и умения - занимавах се с ученици от I немска гимназия и се опитвахме да ги информираме за това какво се случва в България и главно какво се прави по основните проблеми. Организирахме различни акции в тази област. А по умения бях си избрала пиано.
- Колко време продължи участието ви в програмата?
- Имахме по 3 месеца социална активност, умения и физическа активност. Значи общо минимум 9 месеца са необходими на човек за бронзовото ниво.
- А смятате ли да продължите по-нататък - за сребърното и златното ниво?
- Не е изключено. Даже много, много искам да продължа. Но след като си завърша следването. В Германия, ако човек наистина иска да извлече максималното от възможността да учи там, трябва да се концентрира върху това.
- В първия проект от Международната награда на младите хора в България от 10 човека завършиха само двама - при това момичета. На какво се дължи това? Вие ли бяхте най-упорити, най-последователни или притежавате някакви други качества, които ви дадоха по-голям шанс?
- Ние при всички положения бяхме убедени, че, като сме започнали нещо, трябва да го докараме докрай. Затова не се и отказахме, колкото и големи препятствия да имаше.
- Какво ви вдъхновява толкова?
- Вдъхновява ме живият пример на хора, развили и използващи потенциала си до крайна степен и същевременно успяващи да го съзрат и развият у други. Хора, успели да преодолеят егото си и напълно да се посветят на работа в полза на другите, защото са осъзнали, че щастието на останалите е неотделимо от собственото и е повече от едно. Стремя се да развия потенциала си, подобно на посочените примери, които ме вдъхновяват. Което, да си кажем право, не е лесна работа, но си заслужава!
- Какво бихте препоръчали на другите млади хора, които се чудят дали да се включат в тази програма?
- При всички положения е добре да се включат. И най-вече трябва да се интересуват какво се случва по света, да се опитват да се доберат до обективни източници на информация и да разсъждават със собствените си мозъци.

 

БСП подкрепя бизнеса за мерки срещу скъпия ток

автор:Дума

visibility 3687

/ брой: 5

Може да останем без бензин през март

автор:Дума

visibility 4913

/ брой: 4

България може да е транзитен хъб за газ за Европа

автор:Дума

visibility 5111

/ брой: 4

Байдън отпусна на Киев $500 милиона

автор:Дума

visibility 3622

/ брой: 5

Великобритания поряза Илон Мъск

автор:Дума

visibility 3212

/ брой: 5

Пожарът в Калифорния евакуира над 300 000

автор:Дума

visibility 3073

/ брой: 5

Скопие е втори в света по мръсен въздух

автор:Дума

visibility 3166

/ брой: 5

Смущение

автор:Мая Йовановска

visibility 3524

/ брой: 5

Послушайте експертите

visibility 3609

/ брой: 5

Как бе ликвидирано критичното мислене*

автор:Гергана Пирозова

visibility 3550

/ брой: 5

За фойерверките и... парите

visibility 3515

/ брой: 5

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ