Резките температурни промени водят до инфаркт
/ брой: 147
През летните горещини нараства значително рискът от сърдечни атаки. Инфарктът се характеризира с внезапно настъпила недостатъчност на кръвоснабдяването на сърдечния мускул поради запушване на коронарна артерия. Сърцето изпитва недостиг на кислород и не може да изпълнява функциите си.
Горещото време ускорява сърдечната атака. Това се обяснява с извънредната работа на сърцето, за да се поддържа охлаждането на тялото. При горещо време тялото губи голямо количество течности, кръвта се сгъстява, кръвообращението е по-бавно и затруднено, обяснява д-р Веселка Гергова, кардиолог от Александровска болница. По-малко кръв достига до всички органи, включително до мозъка (чувстваме се уморени) и до мускулите (едва се движим). Забавеното кръвообращение благоприятства образуването на тромби, които могат да запушат коронарните съдове и да причинят инфаркт, както и съдовете в мозъка и да доведат до инсулт.
Най-голям е рискът при хора с атеросклероза. В резултат на нарушена мастна обмяна във вътрешния слой на артериите се отлагат липиди и се натрупват под формата на плаки. Отлагат се и тромбоцити, които увеличават съсирването на кръвта и създават условия за образуване на тромби. Резултатът е все по-голямо стесняване на съда. Kогато се запуши 75% от кръвоносния съд, вероятността от инцидент е застрашително близо.
"За да осигурим добра проходимост на кръвоносните си съдове, важно е холестеролът и триглицеридите да са в норма, да имаме нормално съсирване на кръвта без повишено тромбообразуване, да поддържаме нормално тегло. Това се постига с хранителен режим, движение, прием на антитромбоцитни и липидипонижаващи формули и пиене на много течности. Аюрведичната формула на фитопрепарат, съставен от 12 билки, съдейства за понижаване на общия холестерол и за подобряване на съотношението добър/лош и подобно на аспирина, потиска слепването на тромбоцитите и образуването на тромби. Двете действия на кардиопротекта забавят атеросклеротичните промени в кръвоносните съдове, присъщи на хора с наднормено тегло, повишен холестерол, фамилна обремененост, пушачи, жени в менопауза, както и всички, които са навършили 50 г. Действието на аюрведичната билкова формула е постепенно и е необходимо да се взема продължително - всеки ден след обяд и вечеря", препоръчва д-р Гергова.