Малко акъл трябва
/ брой: 183
От туристическия бранш твърдят, че щели първи да понесат задаващата се инфлационна вълна, а служебният премиер Янев им обещава помощ за зимния сезон. Е, може да се спори кой понася пръв удара от растящите цени, щото мнозинството българи вече дори не сънуват туризъм и ресторанти. Но не за това ми е думата.
Като говорим за оцеляване в кризата, винаги се сещам за кокошката, която снася златни яйца при гърците или в Италия например - културно-историческият туризъм. Два камъка да имат на кръст, южните ни съседи слагат добре осветен надпис, че там е седял Аполон, Орфей, Херакъл или който се сетите. Ала се сещате, защото Гърция отдавна постигна имиджа на наследница на древна Елада и туристи от цял свят се стичат като луди да видят оня надпис при двата камъка на кръст. Нарочно утрирам.
Защото България има такива културно-исторически дадености, че може да сложи в джоба си Гърция, Турция и Италия, взети заедно. В пластовете на нашите земи се редуват останки от седем цивилизации, живели тук в течение на десетки хиляди години - дълбока древност, праистория, траки, античност, римска провинция, средновековни християнски храмове, отгоре им - джамии, после - възрожденски градове. От Каварна до Петрич и от Видин до Ахтопол, където копнеш, цялата тази култура и история изскача. Стига да имаш малко акъл, можеш целия свят да докараш тук и да печелиш от това. А не само пияни англичани да обгрижваш и да се жалваш, че руснаците те били напуснали. Казано най-сериозно, България би могла да постави културно-историческото си наследство в центъра на икономическото си развитие и да печели от него. Както правят другите наоколо при божем по-скромни дадености.
Само едно ни липсва - мислене у политиците за пълно проучване и социализиране на това наследство. Мислене у цялото правителство, а не то да е оставено само на напъните на Министерството на културата. Мечтание, ще кажете. Да, остава такова, затова народецът ни вечно ще си остане с едната мечта да живее като хората.