На фокус
"Княжево" в миналото и днес
/ брой: 155
"Княжево" е един от най-известните и обичани квартали на София. Жителите на столицата и нейните гости го посещават често заради красивия изглед, зеленината и чистия боров въздух. Близостта на "Княжево" до центъра на София и удобният трамваен превоз са голямо предимство. Оттук започват разходките и излетите към Витоша. Многобройните минерални извори снабдяват софиянци с полезна и вкусна вода.
Наскоро се появи книгата "История на Княжево" от Георги и Кица Пасланджийски с интересни факти за неговото развитие. През 1984 г. кметството на "Княжево" възлага на авторите написването на историята на селището. Дългогодишната събирателска и проучвателна дейност на учителите Кица и Георги Пасланджийски е отразена в книгата им за "Княжево". Но поради настъпилите у нас промени и смъртта на единия от авторите книгата беше издадена сега от дъщеря им Румяна Пасланджийска, която е и редактор на труда. Помагат й историкът Цветан Симеонов, Светла Казакова, поетесата и преводачка Иванка Павлова, както и сътрудници в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий", дейци на местното читалище. Техните разкази също са поместени в книгата.
Историята на "Княжево" съдържа факти, документи и автентични разкази за квартала, където още в края на турското робство и през първите десетилетия след Освобождението се издига първият фабричен комин, оформя се първата индустриална зона в София. Дълга е поредицата от първенствата на "Княжево" в промишлеността и в духовната сфера. Първи са фабриките за текстил, за пиво и спирт, за хартия и кожухарски изделия, за оцет, за парно боядисване. Васил Левски е създал тук революционен комитет, внушил е на княжевеца Димитър Шишков да построи воденица и спиртоварна във Владая, а средствата от тях са подпомагали народното дело.
В книгата е направена подробна географска характеристика на селището и на Витоша. Интересни са подробностите за имената му, както и изследванията за бита и стопанския живот по времето на първите заселници, на римското и на византийското владичество. Как се е развивал тук животът по време на турското владичество, каква е била съпротивата срещу поробителите, как се е воювало за духовното оцеляване на населението? Авторите са изследвали тези въпроси и са ги отразили в труда си. Големи са разделите за икономическия и културно-просветен живот в "Княжево". Проучени са спортът, туризмът и личностите със заслуги за културата на страната и тези, които са отдали живота си във войните за свободата на България.
Повече от 20 крупни предприятия са създадени в България за около половин век (от 1830 до 1880 г.), като четири от тях са се намирали в "Княжево". За жалост, днес в квартала няма такава промишленост! Днес остават открити въпросите за изоставането на икономическото развитие на тази част от Голяма София. Видно е нехайството в неговото благоустрояване. Изоставена е и се руши Минералната баня. Спирката на трамвая е в безобразно състояние. Недостатъчни са грижите за централната улица, за минералните извори. В "Княжево" се заселват имотни граждани, но кварталът изглежда все още зле и има нужда от съвестни ръководители, които да възвърнат старата му слава. "Княжево" го заслужава!
0902 - Любимата баня на княз Батенберг днес тъне в разруха