Кабинетът дава 18 млн. лв. допълнително за медицинската база на СУ
Оперативната програма за образование и наука до 2020 г. "порасна" с 63 млн. евро засега
/ брой: 37
Правителството ще отпусне 18 млн. лв. допълнително за обновяването на учебно-клиничната база на Медицинския факултет на Софийския университет. Парите ще бъдат от бюджета на МС за 2014 г. по бюджетната програма "Други дейности и услуги". Това се разбира от проект за постановление на МС, който е публикуван в сайта на МОН. Бележки по проектопостановлението може да бъдат изпращани в МОН до 24 февруари.
В момента средствата за Оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж" за периода 2014-2020 г. се планират на над 572 млн. евро, се разбра от думите на министър Анелия Клисарова пред Националния форум "Бизнес-Правителство" преди ден. Това означава, че в програмата са добавени 63 млн. лв. - в първоначалния вариант на кабинета "Орешарски" тя бе за 509 млн. евро, а при министъра на ГЕРБ Томислав Дончев бе планирана за под 490 млн. евро. Все още не е известно колко средства от другите оперативни програми ще бъдат целево насочени за развитие на научни дейности. Вицепремиерът Зинаида Златанова увери неотдавна, че ще бъдат намалени неочаквано увеличените до над 730 млн. евро пари за чиновници - по програма "Добро управление" за реформи в администрацията. В досегашния период 2007-2013 г. европарите за чиновници в старата програма "Административен капацитет" бяха само 395 млн. евро.
Ако бъде проявен разум и парите за администрацията се върнат в старите разумни рамки, ще е възможно част от тях да бъдат прехвърлени към социалното министерство и към образователното, за чиито нужди предвидените засега европейски средства категорично не са достатъчни. Всъщност увеличението за програма "Добро управление" стана за сметка именно на социалните и образователните дейности, след като ЕК не позволи то да бъде за сметка на регионалните фондове. Социалното и образователното министерства обаче са най-пряко свързани с потребностите на хората и се очаква едно правителство с мандата на БСП да отчете това. Възможно увеличаване на европейските средства за научна инфраструктура и дейности може да бъде постигнато и чрез целевото насочване на финансиране от другите оперативни програми, предвидени за периода до 2020 г. Стига министерствата да не се боричкат помежду си с мисъл единствено за количеството пари, което ще управляват.
Проф. Клисарова завчера съобщи още, че пилотно въвеждане на дуалната система в средното образование - професионално обучение с паралелна работа по професията, се предвижда да започне в определени училища през учебната 2015/2016 г. За 2014 г. вече е увеличен единният разходен стандарт за учениците в професионалните гимназии. За въвеждането на дуалната система са необходими и промени в Закона за професионалното образование и обучение, в Кодекса на труда и в някои наредби, свързани с тях. Предложенията за промяна в закона вече са внесени в парламента, а за промените в КТ са водени разговори със социалния министър Хасан Адемов, каза проф. Клисарова. Тя съобщи също, че на 18 и 19 февруари МОН организира в София Национална конференция за представяне на Рамковата програма на ЕС за научни изследвания и иновации "Хоризонт 2020". Форумът ще бъде открит от европейския комисар по науката и иновациите г-жа Мойра Гейгън-Куин.
"Хоризонт 2020" е програма, която обещава да осигури подкрепа за учени, изследователи и иноватори във всички фази на процеса от фундаменталните за България изследвания до крайния продукт. Учените в Европа могат да кандидатстват в няколко приоритета: водещи позиции при ИКТ, нанотехнологии, биотехнологии, космически технологии (13,6 млрд. евро); привличане на частно финансиране и рисков капитал в сферата на науката и иновациите (2,8 млрд. евро); стимулиране на иновации в малките и средните предприятия (616 млн. евро).