По-богати от държавата
/ брой: 23
Евгени ГАВРИЛОВ
Печалбата на банковата система у нас достигна рекордните 2,1 млрд. лв. през миналата година. Това е с 663 млн. лв. повече в сравнение с 2021 г., което прави 46,8% ръст. През м.г. редица банки вдигнаха на няколко пъти таксите, който събират от граждани и фирми, за да стигне нетният доход от тази дейност 189 млн. лв, което е увеличение с над 15 процента. В края на декември 2022 г. активите на банковата система достигат 155,4 млрд. лв., като през четвъртото тримесечие отбелязват растеж от 4,4%. Те се изразяват в 6,5 млрд. лв. Така за пореден път през последните години банките се оказаха по-богати от държавата, чийто брутен вътрешен продукт, по официални данни на Министерството на финансите, се изчислява на около 130-140 млрд. лв.
Нещото, в което банките винаги са били виртуози, е да ловят риба в мътни води. А пандемията, енергийната криза и войната доста ги размъти. Очевидно в тази обстановка, която е от няколко години, трезорите се справят добре. Статистиката е красноречива. Те вече възстановиха печалбите си от предпандемичните години. А ламтежът им винаги е бил циничен и неизтребим. Той най-добре се усеща от потребителите на банкови услуги чрез таксите и комисионите, с които ги дерат, когато влязат в банков клон.
Традиционно стана и оправданието, че чрез таксите и комисионите банките се опитват да компенсират приходите си от безпрецедентно ниските лихви по кредитите. Още повече, че се очаквало лихвите, дори и да се повишат, заради инфлацията все още да останат ниски и отпусканите кредити да са евтини, което ощетявало банките.
Преди време излезе специален секторен анализ на антимонополната комисия. Очаквано, като се знае опита на КЗК с горивата, например, тя не откри съществени нарушения на конкуренцията на банковия пазар. Въпреки че таксите на различните банки по сметки са се повишили в последните години и са близки по размер. Това се дължало на "регулаторни изисквания и обективни обстоятелства и няма съмнение за съглашателство". Явно банките криза не ги лови.