Окончателно: Минималната заплата ще бъде 50% от средната
Увеличението ще бъде от 2024 г.
/ брой: 22
Аида Паникян
Усилията на БСП да бъде изработен устойчив механизъм за определяне на минималната заплата най-сетне успяха, въпреки че непосредствено след гласуването в НС почти всички парламентарно представени групи си приписаха успеха. От началото на 48-то Народно събрание левицата внесе това предложение над 40 пъти, но мнозинството все търсеше причини да го отхвърли. Предложението е представено още на 21 октомври 2022 г.
Според приетите вчера промени в Кодекса на труда минималната заплата ще се определя за следващата календарна година до 1 септември на текущата. Тя трябва да е 50% от средната брутна заплата за страната за миналите 12 месеца, като в този период се включват последните две тримесечия на предходната и първите две на настоящата година. Минималната заплата за съответната календарна година не може да е по-ниска от предходната година.
Ако предложението на БСП бе прието своевременно - през октомври 2022 г., минималната заплата сега можеше да е 850 лева. Лидерът на БСП Корнелия Нинова обясни, че към октомври м.г. 50% от средната заплата бяха около 850 лв., а по груби изчисления и прогнози сега увеличението ще бъде между 100 и 150 лв. "За съжаление, залата не прие това да стане от 1 юли т.г. Причината е, че служебният кабинет не внесе бюджет и за 2023 г. няма разчети. Залата прие това да се случи от 1 януари 2024 г. Това е още една социална придобивка и още една спечелена победа за работниците, работещите бедни и техните семейства", каза лидерът на БСП.
В крайна сметка депутатите не приеха две от предложенията на БСП: минималната заплата да е над 50% от средната брутна и промените да влязат в сила от 1 юли 2023 г.
За ДУМА председателят на парламентарната Комисия по труда, социалната и демографската политика Георги Гьоков коментира: "Ако беше прието предложението ни новият механизъм да влезе в сила от 1 юли 2023 г., увеличението на минималната заплата нямаше да е толкова драстично, както ще бъде от 1 януари 2024 г. Това ще притесни сериозно работодателите. Ако увеличението бе направено на две стъпки, щеше да е по-приемливо".
"Не бе прието и другото ни предложение - да се запише "не по-малко от 50% от средната брутна заплата". Въпреки това, не мога да не отбележа, че БСП успя да спечели още една битка в полза на работниците благодарение на последователната си политика и на настойчивостта и постоянството си," заяви още Гьоков.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.