Няколко думи
По-добре късно
/ брой: 10
Казах си "По-добре късно, отколкото по-късно", като чух за идеята на МЗ да привлече знаменитости, в това число и поп-фолк изпълнители, да популяризират здравната профилактика. Такава "идея" бе необходима за ваксинацията срещу КОВИД-19, вместо да се вихрят конспиративни теории. Такъв тип популяризация е необходима за имунизацията срещу варицела, морбили и други зарази, за първа помощ при инсулт.
Щом знаменитости по света и у нас чрез клюкарски колонки така рекламираха лекарства с "невероятен шанс" за отслабване, та дори болните оставаха без животоподдържащите си медикаменти, защо да не помогнат за профилактиката?
Около четвърт век съществуват задължителните за здравноосигурените годишни профилактични прегледи, но повечето българи не знаят, че за тях не трябва да плащат нищо, освен потребителска такса. Толкова ли беше трудно на здравните власти 25 години да го обяснят, че се налага сега да заложат на "нетрадиционни" похвати? Защо години се наливат пари в болниците, вместо в профилактични дейности? Защо трябва да се пролежават три дни в болница заради клиничната пътека за високоспециализирано изследване, което отнема 12 до 24 часа?
Идеята е "сурова". Но дали не е последният шанс българинът да осъзнае, че профилактиката е по-важна от направлението. Дано само да не бъде опропастена, какъвто опит не ни липсва в годините.