Студенти и преподаватели на НАТФИЗ се подготвят заедно за Деня на София
/ брой: 178
Сборна изложба на студентите, завършили в различни випуски на специалност "Фотография", ще бъде открита на 16 септември в Аулата на НАТФИЗ. Събитието е специално подготвено за празника на София и ще бъде напълно достъпно за столичани през целия ден 17 септември.
По същия повод проф. д.н. Любомир Халачев ще представи най-новата си книга "Шапката на Ниночка" (изд. "Валентин Траянов"). Премиерата е на 17 септември от 18 ч. в Аулата на НАТФИЗ. Сборникът съдържа 30 статии и есета в областта на културата, науката и образованието, публикувани от проф. Халачев през последните години.
"В тази книга аз се опитвам да обясня на хората, които са във властта и ръководят държавата, че инвестициите в култура са не само задължителни (ако искаме да сме част от ЕС), но и много доходни. Без да цитира цифри и проценти, чрез много и различни примери текстът подсказва как трябва да се отнасяме към културата и хората, които я създават, ако искаме да използваме нейната мощ. А в есето "Културният профил на българина" се опитвам да подскажа в каква посока трябва да се развива цялата нация, ако иска да остане на тази Земя", коментира проф. Халачев.
А чл.-кор. д-р Иван Гранитски посочва: "Тук откриваме друга страна от впечатляващия талант на Любомир Халачев - способността да анализира различни социални и културни факти и тенденции, които всекидневието ни поднася. Много широк е диапазонът от теми, които ни предлага авторът - от философските и психологически размисли за Хаоса и Реда, за културата и филмовото изкуство, за образованието и правосъдната система, за елита и псевдоелита на нацията - до филигранни и наситени с тънко чувство за хумор и ирония есета като "Социологът Робинзон Крузо", "Търси се Третяков", "За врачките и тяхното влияние в обществото на трезвомислещите граждани", "Шервайте, поствайте, спамвайте", "Къде си, Пандора!" и "Културният профил на българина". "Шапката на Ниночка" е книга, която завладява с лежерния, но съдържателен и оригинален анализ на темите, артистичния език и актуалната си проблематика."