Датата
/ брой: 50
1555 - Нострадамус публикува предсказанията си. Книгата "Столетия" съдържа пророчества за събития от европейската история. Истинското име на автора е Мишел дьо Нострадам - френски лекар и астролог. След публикуването на предсказанията Нострадамус се превръща в култ. Повечето от академичните личности твърдят, че връзката между четиристишията му и съответните исторически събития до голяма степен са плод на грешна интерпретация или превод, или са твърде оскъдни, за да бъдат сметнати за доказателство за действителни пророчески сили.
1810 - ражда се Фредерик Шопен, полски композитор (умира 1849 г.). Виртуозен пианист, подобно на Моцарт свири на пиано и композира от ранно детство. Написва многобройни произведения за пиано, опоетизира и драматизира танците мазурка, полонеза, валс и превръща скерцото в самостоятелно произведение. На 1 март м.г. във Варшава, след реконструкция и модернизация, бе открит нов съвременен Музей на Фредерик Шопен по случай 200-годишнината от рождението на композитора.
1872 - открит е Йелоустоун, първият национален парк в света. Намира се в северозападните части на САЩ и обхваща площ от 8980 кв.км. Първата в света защитена природна територия. Едни от най-големите му забележителности са вулканичните скали от черен обсидиан и многото гейзери и горещи извори.
1879 - положен е основният камък на Мавзолея-костница на руските воини в Разград. Това прави княз Александър Дондуков-Корсаков. Мавзолеят е построен по проект на австрийския архитект Фридрих Грюнангер, по това време архитект на Разград. Открит е на 14 октомври 1880 г. От 1967 г. е паметник на културата с национално значение. Костите на погребаните в разградските гробища руски воини са пренесени там през 1978 г.
1879 - ражда се Александър Стамболийски, общественик, политик, лидер на БЗНС (убит 1923 г.). Министър-председател (1919-1923), народен представител в седем парламента. На 9 юни 1923 г. срещу неговото правителство е извършен военен преврат, организиран от Военния съюз, с подкрепата на буржоазните партии и царя. Пет дни по-късно Стамболийски е убит.
1912 - създадена е Военната академия "Г.С.Раковски". Най-старото висше военно училище в България. На 11 декември 1911 г., с доклад до цар Фердинанд I, военният министър ген. Никифор Никифоров предлага да се основе Военна академия. На 12 декември докладът е одобрен, а след три дни е внесен законопроект в НС. На 1 март 1912 г. той е гласуван от народните представители.
1947 - започва работа Международният валутен фонд. Създаден е в през юли 1944 г. в гр. Бретън Удс, Ню Хампшър, САЩ, като резултат от международна конференция с участието на 45 държави, чиято цел е следвоенна организация на международните парични отношения. МВФ се грижи за управлението на световната финансова система, като наблюдава валутните курсове и платежния баланс и предлага техническо и финансово сътрудничество при нужда. Седалището й е във Вашингтон, САЩ.
Международен ден за борба против ядреното оръжие. Отбелязва се по решение на Международната конференция за забрана на атомното и водородното оръжие, състояла се през 1977 г. в Хирошима, Япония. На тази през 1945 г. е взривена американска водородна бомба над атола Бикини в Тихия океан. Загиват хиляди жители на Полинезия, Микронезия и японските острови.
Баба Марта. Пъстрата гама от поверия, свързани със старицата - предвестница на пролетта, предопределя множество обреди. На първи март има обичай да се връзват бели и червени усукани конци - мартенички. Те се слагат на дясната ръчичка на децата, по плитките на момите, на плодните дръвчета и на рогцата на домашните животни. Носят се до първата поява на щъркелите, лястовичките или кукувиците. Първи март е Ден на любителското художествено творчество.