24 Юли 2024сряда02:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 46

автор:Дума

visibility 1106

1810 - умира Хенри Кавендиш, английски учен (р. 1756 г.). Известен най-вече с откритието на водорода, който той нарича "запалим въздух". По-късно Антоан Лавоазие повтаря неговия опит и дава името на елемента. Установява състава на въздуха като смес от кислород и азот, пресмята масата и средната плътност на Земята.

1878 - в Свищов се ражда Александър Божинов, карикатурист, илюстратор, публицист (умира 1968 г.). Смятан за законодател в областта на карикатурата и илюстрацията. Едни от най-популярните му произведения в карикатурата са срещу личния режим на Фердинанд. Редовните му герои са Пижо и Пендо, които по това време се превръщат в герои на народното творчество. След 9 септември 1944 г. основната му тема е защитата на мира.

1916 - ражда се Иван Башев, държавник, политик, дипломат (умира 1971 г.). Баща на поетесата Миряна Башева. Министър на външните работи в правителствата на Тодор Живков и Станко Тодоров (1962-1971). Завършва Юридическия факултет на СУ. Бил е зам.-министър на просветата и културата и зам.-министър на външните работи. Един от големите му успехи е активното популяризиране на българската култура по света, преди всичко в Европа, за по-широкото отваряне на България към модерното европейско изкуство.

1921 - премахната е наборната военна служба. Това става с указ на цар Борис III, с който е утвърден Закон за попълване на армията, жандармерията и пограничната стража с личен състав. Преминава се към платена доброволческа служба на войнишкия състав. По силата на Ньойския мирен договор от 1919 г. е ликвидирана наборната система и се въвежда принципът на доброволността, като общата численост на БА е сведена до 33 000 души. Тежестите на договора върху армията се премахват през 1938 г., когато отпадат неговите военни клаузи.

1936 - ражда се Чудомир Начев, лекар (умира 2005 г.). Един от водещите специалисти у нас по вътрешни болести и кардиология. Създател на 14 нови лекарствени препарата. Носител на орден "Стара планина" - първа степен. Почетен член на БАН. През 2006 г. е учредена фондация "Акад. Чудомир Начев", чиято цел е да съхранява и продължава делото му.

1943 - ражда се Христо Проданов, алпинист щ1 на България за ХХ в. Сред покорените от него върхове са Ленин, Хиндукуш и Лхотце. Участва в първата българска експедиция, покорила най-високия връх на планетата - Еверест. Става 13-ият човек в света, достигнал до върха без кислороден апарат по най-трудния и дълъг път, а България - 19-ата страна, чийто представител покорява Еверест. Загива на 20 април 1984 г. при спускането по югозападния склон на върха.

1981 - умира акад. Георги Наджаков, физик (р. 1897 г.). Създател и пръв директор на Физическия институт при БАН (дн. Институт за ядрени изследвания и ядрена енергетика), ректор на СУ. Член и почетен председател на Световния съвет на мира (1970-1980). Научното му откритие "Фотоелектретно състояние на веществата" е вписано под номер 1 в Държавния регистър по откритията на България. Автор на около 120 научни статии, студии и трудове. Носител на златен медал за мир "Фредерик Жолио-Кюри" през 1967 г.

1992 - обявен е Народен парк "Рила". Целта е да се запазят естествените комплекси и присъщото им видово разнообразие. Общата му площ е 81 046 ха. На 15 октомври 1999 г. е прекатегоризиран в национален, с площ 81 046 ха. Част от него е отделена в Природен парк "Рилски манастир". В парк "Рила" са включени четири резервата - "Парангалица", "Централен Рилски резерват", "Ибър" и "Скакавица". Те са защитени територии, образци от естествени екосистеми.

Банки отново вдигат таксите

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 138

Половин София остава без топла вода за 12 дни

автор:Дума

visibility 627

/ брой: 138

ВАС отмени екостикерите за колите

автор:Дума

visibility 613

/ брой: 138

Байдън напусна надпреварата

автор:Дума

visibility 592

/ брой: 138

Кличко допуска референдум за мир

автор:Дума

visibility 656

/ брой: 138

Курти обвини Сърбия за взрив край езеро

автор:Дума

visibility 564

/ брой: 138

Накратко

автор:Дума

visibility 580

/ брой: 138

Мътни води

автор:Евгени Гаврилов

visibility 702

/ брой: 138

Зад смокиновия лист

visibility 697

/ брой: 138

Bye-bye, Байдън

автор:Таня Глухчева

visibility 623

/ брой: 138

Празник на духа, наследен от Апостола

автор:Дума

visibility 620

/ брой: 138

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ