Датата
/ брой: 43
1842 - Джон Гринау (САЩ) патентова шевната машина. Смята се, че първата шевна машина е изобретена от англичанина Томас Сейнт през 1790 г. През 1830 г. мързелив крояч от френския гр. Сент Етиен изработва дървена машина за шиене. Почти по същото време и в Америка (1833) Уолтър Хънт създава машина, но не я патентова. Масово производство започва през 1850 г. Исак Сингер. При неговите машини иглата се движи нагоре-надолу, вместо настрани, и е внедрен педал. Предишните били само с ръчно задвижване.
1848 - Карл Маркс и Фридрих Енгелс публикуват Комунистическия манифест. Едно от най-значимите политически философски произведения. В предговор към немското издание от 1883 г. Енгелс заявява, че манифестът е дело основно на Маркс. В него философът изказва и твърдения относно Втория райх и възможността от евентуална война на народите.
1896 - въведена е смъртната присъда в България. В "Държавен вестник" е обнародван първият Наказателен закон, приет от VIII Обикновено Народно събрание, в който смъртна присъда се дава за измяна на отечеството, убийство на държавния глава и предумишлено убийство. Крайната наказателна мярка е отменена на 10.XII.1998 г. от XXXVIII НС и е заменена с доживотен затвор без право на помилване. Последната екзекуция в България е на 4.XI.1989 г.
1911 - в Дупница се ражда Лео Конфорти, български драматичен артист (умира 1970 г.). Един от първите ни изявени естрадни изпълнители. Заедно с Димитър Бочев създава първата оригинална творба на българския телевизионен театър - "Последна нощ", излъчена на 15.X.1960 г. Участва във филмите "Хитър Петър", "Любимец 13" (на снимката с Апостол Карамитев), "На всеки километър" и др.
1961 - създадена е агенция "Новости". Информационната Агенция по печата в СССР е наследница на Съветското информационно бюро (Софинформ бюро), създадено на 24 юни 1941 г. През януари 1992 г. се слива с Руската информационна агенция (РИА) и е учредена държавната информационно-аналитична агенция - Руска агенция за международна информация "РИА Новости".
1977 - античният и средновековен град Пауталия-Велбъжд е обявен за архитектурен и археологически резерват. През 106 г. от новата ера в центъра на тракийското селище Дентелетика римският император Траян (98-117) полага основите на днешния град Кюстендил с античното име Пауталия - "Изворен град".
1984 - умира Михаил Шолохов, руски писател (р. 1905 г.). Най-популярните му произведения са романите "Разораната целина" и "Тихият Дон". С втория става лауреат на Нобелова награда през 1965 г. По време на Втората световна война е военен кореспондент на в. "Правда", публикува и глави от новия си роман "Те се сражаваха за Родината". След войната излиза разказът му "Съдбата на човека". През целия си живот живее в родното си място - селището Вьошенская, Ростовска област, където и умира.
Международен ден на майчиния език. За първи път се отбелязва през 2000 г. Чества се по инициатива на 30-ата Генерална конференция на ЮНЕСКО (1999) с цел да се съхранят застрашените езици на малките нации и народности.