24 Юли 2024сряда02:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 42

автор:Дума

visibility 1433

1873 - обесен е Апостола на свободата Васил Левски (р. 1837 г.). Идеолог и организатор на българската национална революция, основател на Вътрешната революционна организация и на Българския революционен централен комитет, национален герой. Идеалът му за чиста и свята република е идеал на България. На 26 декември 1872 г. е заловен от турската полиция до Къкринското ханче, осъден на смърт и обесен.

1878 - американецът Томас Едисон патентова фонографа. Един от първите уреди, служещи за записване и прослушване на звук, предшественик на грамофона. Звукът се записва чрез резец, изменящ дълбочината на пътечка, разположена по винтова линия върху цилиндър (валяк). Прослушва се с помощта на игла.

1882 - положен е основният камък на храм-паметник "Св. Александър Невски". Издигнат е в София от българския народ в знак на признателност към руския народ за освобождението ни от турско робство. Строителството е извършено през 1904-1912 г. по проект на А.Н. Померанцев в сътрудничество на руски и български архитекти. Изографисан от български и руски живописци. Осветен е през септември 1924 г. През 1951 г. е обявен за Патриаршеска катедрала.

1886 - подписан е Букурещкият мирен договор. С него се прекратява войната между България и Сърбия от 1885 г. Съдържа единствен член: "Възстановява се мирът между сръбското кралство и българското княжество от деня на подписването на настоящия договор". Подписан е от Абдулах Меджит паша, пратеник на султана, от българския делегат Иван Гешов (на снимката) и от сръбския представител Чедомир Миятович. Договорът е стъпка към международното признаване на Съединението на Източна Румелия с Княжество България (1885).

1951 - в София се състои премиера на първия антифашистки филм "Тревога". 115-минутната черно-бяла лента е заснета по едноименното произведение на Орлин Василев, сценарист е Анжел Вагенщайн (на снимката), режисьор - Захари Жандов, музиката е на Любомир Пипков, а оператори са Емил Рашев и Захари Жандов. Ролите във филма изпълняват Стефан Савов, Надя Станиславова, Ганчо Ганчев, Димитър Гачев и др.

1986 - в околоземна орбита е изстреляна космическата станция "Мир". Първата дълговременна обитаема станция, сложен многоцелеви научноизследователски комплекс. Прекарва в орбита 5519 денонощия, 4592 от които е обитаема. Най-дълго на борда без прекъсване престоява Валери Поляков - 438 денонощия (1995). На 23 март 2001 г., след като е надхвърлила трикратно проектния си живот, "Мир" е приводнена в южната част на Тихия океан до островите Фиджи.

2000 - умира Марин Големинов, композитор (р. 1908 г.). Следва композиция в Париж, завършва "Скола Канторум" със златен медал. Специализира в Германия, професор в Музикалната академия. Сред произведенията му се открояват оперите "Ивайло" и "Зографът Захарий", балетът "Нестинарка" и др. Носител на много държавни и международни отличия, почетен гражданин на родния си град Кюстендил.

Световен ден за защита на китовете. През 1986 г. Международната китоловна комисия гласува за забрана на китоловната промишленост. Eдин на всеки четири китоподобни вида е застрашен, девет вида са включени в списъка на застрашените или сериозно застрашените видове, констатира и Европейският парламент, който преди две години прие резолюция в защита на китовете.

 

Банки отново вдигат таксите

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 138

Половин София остава без топла вода за 12 дни

автор:Дума

visibility 627

/ брой: 138

ВАС отмени екостикерите за колите

автор:Дума

visibility 613

/ брой: 138

Байдън напусна надпреварата

автор:Дума

visibility 592

/ брой: 138

Кличко допуска референдум за мир

автор:Дума

visibility 656

/ брой: 138

Курти обвини Сърбия за взрив край езеро

автор:Дума

visibility 564

/ брой: 138

Накратко

автор:Дума

visibility 580

/ брой: 138

Мътни води

автор:Евгени Гаврилов

visibility 702

/ брой: 138

Зад смокиновия лист

visibility 697

/ брой: 138

Bye-bye, Байдън

автор:Таня Глухчева

visibility 623

/ брой: 138

Празник на духа, наследен от Апостола

автор:Дума

visibility 620

/ брой: 138

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ