Датата
/ брой: 33
1881 - умира Фьодор Достоевски, руски писател (р. 1821 г.). Най-известен е със своите романи "Престъпление и наказание" и "Братя Карамазови". Смятан от мнозина за основоположник или предшественик на европейския екзистенциализъм. Определян и като един от най-значимите психолози в историята на световната литература.
1887 - ражда се Василий Чапаев, руски военачалник, командир от Червената армия (умира 1919 г.). Участва в Първата световна и в Гражданската война, за което е отличен с ордени и медали. През 1923 г. писателят Дмитрий Фурманов написва романа "Чапаев", филмиран от братя Василеви през 1934 г. Чапаев и Пьотър Пустота (Петка) са герои и на една от най-добрите книги на съвременния руски писател-мистик Виктор Пелевин - "Чапаев и Пустота".
1895 - рожден ден на волейбола. Уилям Морган (САЩ) поставил мрежа за тенис на височина 197 см и неговите ученици започнали да прехвърлят през нея плондер от баскетболна топка. Броят на участниците не бил ограничен, а началният удар се изпълнявал с една ръка на един крак. Морган нарекъл играта "минтонет". Година по-късно тя получава името "волейбол" по предложение на проф. Алфред Халстед.
1950 - ражда се Антоний Генов, български актьор (умира 2006 г.). Едни от най-успешните му роли са в "Сън в лятна нощ" на Шекспир, "Чайка" на Чехов и др. В киното популярност му донасят ролите на Инсаров във "В навечерието", Панайот Волов в "Записки по българските въстания", д-р Банков в "Адаптация", Велизарий в "Хан Аспарух", Владимир-Расате в "Борис I".
1969 - осъществен е първият пътнически полет на Джъмбо Джет. Това е най-големият съвременен пътнически самолет "Боинг 747". "Боинг" е водещ американски производител на авиационна, космическа и военна техника. Седалището на компанията е в Чикаго, а най-голямото й подразделение е в Евърет (Сиатъл).
1998 - първи златен медал за България на олимпийски игри. Родената в Чепеларе биатлонистка Екатерина Дафовска става първата ни олимпийска шампионка от зимни игри, след като в Нагано печели старта на 15 км. Четвърта, само на две десети от бронза, завършва Павлина Филипова. До този момент България има само бронзово отличие, спечелено от Иван Лебанов на провелите се в Лейк Плесид зимни олимпийски игри през 1980 г.
1999 - арестувани са 23-има българи, работещи в Либия. По-късно 17 са освободени, задържани остават пет български медицински сестри и двама лекари - Кристияна Вълчева, Нася Ненова, Валентина Сиропуло, Валя Червеняшка и Снежана Димитрова, д-р Здравко Георгиев и палестинският лекар д-р Ашраф Ал Хаджудж. Те са обвинени в умишлено заразяване със СПИН на 393 либийски деца в болницата в Бенгази и осъдени на смърт. Съдебната сага завършва осем години по-късно. Президентът Георги Първанов помилва седмината веднага след кацането им на родна земя, станало възможно след намесата в решителната фаза от преговорите с либийските власти на бившата първа дама на Франция Сесилия Саркози.