Добър съвет, ама...
/ брой: 76
Мая ЙОВАНОВСКА
Известен наш финансов експерт препоръчва в условията на несигурност, каквато има сега заради военния конфликт в Украйна, да имаме пари в наличност в банка. Според Тихомир Тошев хубаво е заделената сума да е поне 5000 лева, а по-добре да са 15-20 хиляди. Така според него, ако останем без доходи за някакъв период от време, ще имаме средства за увеличаващите се сметки за ток, отопление и другите разходи.
Чудесно!
Около 520 000 от работещите българи обаче са на минимална заплата, а 800 000 са с близка до нея. Една трета гравитират около линията на бедност. От години водим европейската класация по най-голяма пропаст между бедни и богати. И когато говорим за депозити, трябва първо дебело да подчертаем, че около 60 на сто от българите въобще нямат спестявания. Голямата част от тези, които спестят, успяват да заделят около 10% от доходите си. Реалността е такава - 73 на сто от всички депозити са до 2500 лева.
Малките депозити обаче заради КОВИД-кризата, а в последните месеци - и заради войната и скока на инфлацията, все повече намаляват. Масово българите не само не могат да заделят, но тези, които имат спестявания, ги харчат, за да оцеляват. Само около 20% от тези с депозити забогатяват повече и трупат спестявания. Докато 80 на сто са в другата крайност - принудени да харчат и малкото скътани пари. Инфлацията пък изяжда над 2 млрд. лева от спестяванията на българите годишно. И то при 3-4% годишна инфлация. А у нас тя вече надхвърли 10%, прогнозират при храните да скочи с 50%.
Прав е експертът по принцип. А и всеки е наясно, че с бели пари по-лесно се изкарват черните дни. Но проблемът е, че с тези ниски доходи това няма как да стане. Дори напротив, българите трупат все повече борчове и все повече хора теглят кредити - не само за да си платят сметките, а и за храни от първа необходимост.