Бюрократично
/ брой: 199
Родители искат учебната година за децата да е от 1 септември, не от 15-и. От МОМН реагираха спонтанно бюрократично - не можело, щото първият срок трябва да е задължително 18 седмици, вторият - по-малко. Като че в това е проблемът. Мислене.
А защо искат промяна родителите? Защото няма къде да дянат децата си през лятото, защото отдавна ги няма летните пионерски лагери, няма ги музикални, танцувални и прочее художествени школи, с които проклетият соц ангажираше малчуганите в свободното им време. Няма ги есенните бригади. Няма ги и парите, с които тате и мама пращаха лятос отрочетата по два пъти на море. Отдавна никой не държи учениците през ваканцията да четат задължително книжки, които после ще изучават. Сега литература децата четат само в учебници - на академичен китайски език. А те отдавна не събират и земеделска реколта по къра като някога, защото в селата днес са останали само баби, които по ниви не ходят. Те горките едва ходят изобщо. Подир внуците, съклетясали от безделие.
Вярно, каза министър Игнатов преди време - 15 септември е традиция. Но не е традиция през зимата класните стаи да остават без отопление и ток, понеже държавата не дава пари. Това се задава и тази, и идната година. И през 2020-а, ако Дянков продължава да седи тук. Кризата налага да се мисли по проблемите на училището, които подсказват семействата, когато се обсъжда бъдещият просветен закон. Дори искането за първия учебен ден подсказва маса нерешени проблеми. Сега е вероятно основният напън и на училищния закон да са не проблемите, а предложението държавата да налива пари на частните училища...